Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie pieczarki podbijają Europę. Zobacz, gdzie trafiają

opr. (koci)
Blisko 70% wyprodukowanych w Polsce pieczarek trafia za granice
Blisko 70% wyprodukowanych w Polsce pieczarek trafia za granice Polska Press
Jak wynika z danych IERiGŻ w okresie od stycznia do września br. średnia cena pieczarek skupowanych do konsumpcji bezpośredniej wyniosła 5,07 zł/kg, co oznacza, że przeciętnie pieczarki były o 6% droższe niż przed rokiem.

Wyższe ceny uzyskiwali również eksporterzy. W okresie od stycznia do lipca br. ceny pieczarek przeznaczonych na eksport oscylowały wokół 1,39-1,45 EUR/kg, czyli przeciętnie były o 4% większe w relacji rocznej.

Według szacunków Banku BGŻ BNP Paribas blisko 70% wyprodukowanych w Polsce pieczarek trafia za granice.

Polska jest głównym eksporterem pieczarek w Unii Europejskiej. W okresie od stycznia do lipca br. wolumen eksportu pieczarek z naszego kraju wyniósł 130,2 tys. t i ukształtował się na zbliżonym poziomie do analogicznego okresu ubiegłego roku (dane Eurostat).

Głównymi odbiorcami pieczarek z Polski pozostają kraje unijne, gdzie w pierwszych siedmiu miesiącach br. trafiło 83% eksportu (dane Eurostat). Warto jednak zaznaczyć, że podczas gdy w przypadku eksportu do UE odnotowano nieznaczny spadek (-2%) do 108,9 tys. t, to eksport pozaunijny zwiększył się o 11% do 21,3 tys. t. Polskie pieczarki podbijają zewnętrzne rynki nie tylko ze względu na korzystną cenę, ale również wysoką jakość.

Niemcy niezmiennie od pięciu lat pozostają głównymi odbiorcami polskich pieczarek.
W okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. do naszych zachodnich sąsiadów sprzedaliśmy 30,5 tys. t, czyli ilość zbliżoną do analogicznego okresu roku poprzedniego. Oznacza to, że blisko co czwarta wyeksportowana z Polski pieczarka trafiła na rynek niemiecki.

Istotnie, bo o 20%, zwiększył się eksport do Wielkiej Brytanii, gdzie wysłaliśmy 26,3 tys. t pieczarek. Trzecim, pod względem wielkości, a jednocześnie głównym pozaunijnym importerem pieczarek z Polski była Białoruś, która zakupiła 15,4 tys. t, czyli o 4% mniej niż przed rokiem.

Wzrost cen pieczarek widoczny był również na rynku detalicznym, gdzie średnio w okresie pierwszych ośmiu miesięcy br., konsumenci musieli zapłacić 7,63 zł/kg, czyli o 2% więcej r/r.

Jak wynika z obliczeń Banku BGŻ BNP Paribas w 2016 r. przeciętne spożycie pieczarek w Polsce wyniosło około 2,7 kg/os.

Produkcja pieczarek w Polsce wykazuje tendencję wzrostową i w 2017 r. według szacunku IERiGŻ powierzchnia upraw tych grzybów może wynieść 244 ha, a zbiory około 325 tys. t.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna