MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie regiony coraz bardziej eko. Ekspert: wpływ zmian klimatu na gospodarkę i społeczeństwo jest coraz silniej widoczny

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Regulacje związane z ekologią bardzo często postrzegane są jako blokada, a nie stymulanta dla innowacji. Jednak okazuje się, że rozwiązania ekologiczne są coraz powszechniej stosowane. Czołówka ekoinnowacyjnych regionów jest na przestrzeni ostatnich pięciu lat względnie stabilna – to województwa pomorskie, małopolskie i mazowieckie. – Ekoinnowacje to ważny obszar dyskusji łączący dwa trendy: konieczność bycia produktywnym i innowacyjnym, a jednocześnie konieczność coraz pilniejszych działań w kierunku ochrony planety – mówi nam ekspert.

Innowacje oraz ekologia to istotne trendy, których połączenie ma pozytywny wpływ na gospodarkę i środowisko oraz przyszłość planety – wskazują autorzy Eko-indeksu Millennium, który ma stanowić regionalny odpowiednik Eco-Innovation Observatory, który cyklicznie bada ekoinnowacyjność na poziomie krajów Unii Europejskiej.

Musimy działać w kierunku ochrony planety

– Celem naszego indeksu jest stworzenie platformy do rozmów o eko- innowacjach na poziomie regionów – tłumaczy w rozmowie z nami Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku oraz autor i pomysłodawca Eko-indeksu Millennium. – Ekoinnowacje to ważny obszar dyskusji łączący dwa trendy: konieczność bycia produktywnym i innowacyjnym, a jednocześnie konieczność coraz pilniejszych działań w kierunku ochrony planety – wyjaśnia.

Jak dodaje, wpływ zmian klimatu na gospodarkę i społeczeństwo jest coraz silniej widoczny. – W tym roku mógł to odczuć Pakistan, który nawiedziły powodzie. Starty wywołane przez nie szacowane są na 8 proc. PKB – mówi. – Konieczność rozmów i podjęcia działań o ekologii, o eko- innowacji jest niezbędna – uważa Maliszewski.

Jak województwa angażują się w eko- innowacyjność

Kryteria, na których oparty jest Eko-indeks Millennium, były przedmiotem współpracy, a także analiz i konsultacji z partnerami merytorycznymi raportu. Część danych została przygotowana specjalnie na potrzeby opracowania.

Polskie regiony coraz bardziej eko. Ekspert: wpływ zmian klimatu na gospodarkę i społeczeństwo jest coraz silniej widoczny
Bank Millennium Eko-indeks

– Postanowiliśmy spojrzeć w jaki sposób polskie województwa angażują się w zieloną transformację i obszar eko- innowacyjności – wyjaśnia i dodaje, że pod uwagę wzięto 17 zmiennych, pogrupowanych w 4 kategoriach. Są to: nakłady na eko- innowacyjność, efekty eko- innowacyjności, aktywność społeczno- ekonomiczna w obszarze eko- innowacyjności oraz efektywność wykorzystania zasobów.

Czołówka ekoinnowacyjnych regionów jest na przestrzeni ostatnich pięciu lat względnie stabilna – to województwa pomorskie, małopolskie i mazowieckie. Na czele zestawienia znalazło się Pomorze, choć różnice w wartościach Eko-indeksu wśród liderów nie są znaczne. Maliszewski zwraca uwagę, że wspomniane regiony są również liderem szeroko pojętej innowacyjności, w związku z tym, regiony, które są dużymi ośrodkami gospodarczymi i dużymi ośrodkami akademickimi, znajdują się w czołówce tego zestawiania. – Jednocześnie widać rozłożenie akcentów w kierunku eko- innowacyjności – tłumaczy i dodaje, że województwo pomorskie jest tym regionem, które najsilniej ma wyartykułowane te akcenty.

Pomorskie w TOP5

Spośród 17 zmiennych, w 13 z nich województwo pomorskie znajduje się w TOP 5. – Widać, że ten region jest bardzo aktywny w obszarze eko- innowacyjności. Ekspert zwraca uwagę, że wiele regionów nadrabia dystans do lidera. – Patrzymy na eko- innowacyjność jako na proces, w związku z tym patrzymy na wyniki nie z danego roku, a z kilku lat, aby te wyniki niebyły zaburzone przez jednorazowe czynniki.

Polskie regiony coraz bardziej eko. Ekspert: wpływ zmian klimatu na gospodarkę i społeczeństwo jest coraz silniej widoczny
Bank Millennium Eko-indeks

Wartość Eko-indeksu powyżej poziomu krajowego mają także województwa dolnośląskie oraz podkarpackie. Wyniki kolejnych pięciu regionów oscylują wokół poziomu ogólnopolskiego. Są to województwa: warmińsko-mazurskie i śląskie, wielkopolskie i łódzkie oraz podlaskie.

W okresie ostatnich 5 lat najsilniej w zestawieniu awansowały województwo łódzkie oraz województwo warmińsko- mazurskie – wymienia. – Te mniejsze ośrodki gospodarcze wykazują wiele działań w kierunku eko- innowacyjności, skracając dystans do lidera – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie regiony coraz bardziej eko. Ekspert: wpływ zmian klimatu na gospodarkę i społeczeństwo jest coraz silniej widoczny - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna