Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-białoruska grupa robocza ds. rozwoju Kanału Augustowskiego już działa

Za. wrotapodlasia.pl
Wrota Podlasia
Z udziałem Bogdana Dyjuka, Członka Zarządu Województwa Podlaskiego, Wiktora Liskowicza, wiceprzewodniczącego Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego i Ałły Fiedorowej, Konsul Generalnej Republiki Białoruś w Białymstoku zainaugurowana została w Białymstoku 16 grudnia działalność grupy roboczej ds. rozwoju Kanału Augustowskiego. Przypomnijmy, że 26 października 2016 roku otwarto przejście rzeczne Rudawka-Lesnaja, inaugurując w ten sposób ruch bezwizowy z Białorusią na Kanale Augustowskim na podstawie dekretu prezydenta Białorusi "O wprowadzeniu bezwizowego trybu wjazdu i wyjazdu cudzoziemców".

Już wtedy zarówno strona polska jak i białoruska zapowiadała konieczność jak najlepszego przygotowania się do sezonu letniego, by jak najlepiej turystycznie i promocyjnie wykorzystać potencjał Kanału Augustowskiego widzianego jako całość – czyli ciągnącego się od Biebrzy do Niemna. W piątek 16 grudnia odbyło się w Białymstoku pierwsze spotkanie w tej sprawie.

- Celem grupy jest opracowanie katalogu zadań, zaproszenie do współpracy instytucji, firm, urzędów zarówno ze strony polskiej jak i białoruskiej, by wykorzystać maksymalnie potencjał Kanału w aspekcie turystycznym i promocyjnym. Wspólnym celem województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego jest, aby ta marka Kanał Augustowski nie była tylko marką lokalną, regionalną, ale i w wymiarze europejskim – podkreśla Bogdan Dyjuk. – Marka Kanał Augustowski doskonale wpisuje się w pomysł Ministerstwa Sportu i Turystyki o stworzeniu tzw. Marek Polskich – o czym rozmawiałem ostatnio z ministrem Dawidem Laskiem. Ale żeby to się stało, wszyscy musimy zakasać rękawy, a każdy na swoim podwórku pracować na rzecz wspólnego pomysłu, projektu Kanał Augustowski.

Jak podkreślił piątkowe spotkanie było poświęcone skatalogowaniu spraw niezbędnych do wielorakiego wykorzystania potencjału kanału augustowskiego, omówieniu zadań które każda ze stron powinna zorganizować, omówienie wspólnych przedsięwzięć związanych w promocją kanału np. podczas targów i przygotowaniem wielkiej Majówki na przełomie kwietnia i maja 2016 roku , kiedy przejście graniczne Rudawka-Lesnaja faktycznie rozpocznie działalność.

- Jestem przekonany, że nasz cel dzięki dobrej komunikacji i pozytywnym relacjom uda się zrealizować – zakończył Bogdan Dyjuk.

- Strona białoruska jest wdzięczna stronie polskiej za współpracę na rzecz rozwoju Kanału. Nasze dzisiejsze spotkanie dotyczyło też współpracy utworzenia bibliografii Kanału Augustowskiego, doskonalenia punktu granicznego w Rudawce-Lesnaja, czy obsługi całonocnej śluzy na kanale – wymieniał wiceprzewodniczący Liskowicz. – Liczę też, że wspólny piknik majowy stanie się wydarzeniem cyklicznym, gdzie każdego roku będziemy mogli zaproponować nowe rzeczy.

Strona białoruska nie ukrywa, że w związku z otwarciem Kanału liczy na wzrost turystyki w tym regionie. Zresztą już po dwóch miesiącach od wprowadzenia dekretu z ruchu bezwizowego skorzystało dwa tysiące osób.

Wiktor Liskowicz przypomniał, że dekret prezydenta Białorusi o bezwizowym przekraczaniu granicy Rudawka-Lisnaja obowiązuje do grudnia 2017. Zaznaczył jednak, że następnym krokiem ma być – od grudnia 2017 roku – rozszerzenie strefy obowiązywania ruchu bezwizowego na cały rejon grodzieński (administracyjnie to odpowiednik polskiego województwa).

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Obecna na spotkaniu konsul Ałła Fiedorowa zapowiedziała, że już od Nowego Roku cena wiz wielokrotnego przekraczania granicy z Białorusią ma zostać obniżona ze 130 do 60 euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polsko-białoruska grupa robocza ds. rozwoju Kanału Augustowskiego już działa - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna