Polsko-brytyjski kurs dla podoficerów Wojsk Obrony Terytorialnej

Łukasz Wilczewski, opr. ma
Sekcja lekkiej piechoty jest podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej, dlatego doskonalenie jej dowódców jest kluczowym elementem szkolenia. W sobotę zakończył się kurs adresowany do podoficerów WOT. Instruktorami byli brytyjscy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce.

Kurs adresowany był do podoficerów oraz kandydatów do tego korpusu. W jego organizację zaangażowała się 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej oraz brytyjscy żołnierze z Royal Dragoon Guards, którzy stacjonują w Polsce w ramach Batalionowej
Grupy Bojowej NATO.

W kursie wzięło udział 17 żołnierzy z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwały sześć dni. Odbywały się na obiekcie treningowym podlaskich terytorialsów oraz na terenie poligonu w Orzyszu.

Polsko-brytyjski kurs dla podoficerów WOT

W ramach kursu terytorialsi, pod okiem brytyjskich instruktorów, realizowali następujące zagadnienia: atak sekcją lekkiej piechoty, taktyka w terenie zurbanizowanym, rozpoznanie obiektu, działanie na punkcie kontrolnym, strzelania na trenażerze przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, a także przywództwo i dowodzenie.

Ostatnie dwa dni poświęcone były na ćwiczeniu na interaktywnym symulatorze VBS procedury "call for fire", czyli wezwania wsparcia artylerii.

W sobotę w Bemowie Piskim odbyło się wręczenie certyfikatów uczestnikom szkolenia.

Brytyjczycy szkolili terytorialsów

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 3 lat współpracują z Batalionową Grupą Bojową NATO w Polsce. Państwem ramowym Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce są Stany Zjednoczone.

Poza Amerykanami w skład grupy bojowej wchodzą także żołnierze z :

  • Wielkiej Brytanii
  • Rumunii
  • Chorwacji

Do ostatnich polsko-brytyjskich przedsięwzięć można zaliczyć m.in. szkolenia strzeleckie i taktyczne, udział podlaskich terytorialsów w kursie rozpoznania oraz spotkanie starszych podoficerów.

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie