Pomoc dla dzieci i młodzieży

jul
Sylwia Pierścieniak, MOPR
Sylwia Pierścieniak, MOPR Archiwum
Udostępnij:
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Sylwia Pierścieniak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Rodzina jest naturalnym systemem wsparcia, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. Jednak jeżeli nie udaje się jej, mimo czynionych wysiłków, przywrócić równowagi, rozwija się kryzys. Często zdarza się, że pomocy potrzebują dzieci. Dlatego też Ośrodek Interwencji Kryzysowej, prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku, oferuje pomoc w sytuacjach kryzysu dzieciom i młodzieży. Oferta obejmuje indywidualne spotkania dzieci i młodzieży z psychologiem, ale też spotkania grupowe, takie jak:

1. Trening umiejętności prospołecznych - jest formą pomocy adresowaną bezpośrednio do dzieci doświadczających trudności z wyrażaniem emocji czy radzeniem sobie w stresujących sytuacjach.

Celem programu jest: wspieranie rozwoju intelektualnego dziecka, rozwoju komunikowania się, umiejętności samodzielnego działania, rozwoju psychofizycznego; poznawanie przez dzieci swoich mocnych stron; wspieranie w budowaniu pozytywnego obrazu siebie; nauka rozpoznawania i wyrażania emocji i spostrzeżeń; poprawa społecznego i emocjonalnego funkcjonowania dziecka i nauka nowych umiejętności; rozwijanie zdolności akceptacji siebie i innych oraz empatii; nauka wychodzenia z ról niekorzystnych dla dziecka.

Zajęcia odbywają się w grupach około 10 dzieci, raz w tygodniu w godzinach popołudniowych i trwają około 60 minut. Przewidziany czas realizacji programu to 6 miesięcy.

2. Trening Zastępowania Agresji - opiera się na założeniu, że agresja jest zachowaniem wyuczonym. Uczestnicy wypracowują inne sposoby radzenia sobie z konfliktami. Uczą się rozpoznawania i wyrażania swoich potrzeb w sposób skuteczny i uczciwy - z szacunkiem do siebie i innych. Trening opiera się na rozwiązywaniu problemów, z którymi na co dzień stykają się uczestnicy.

Celem zajęć jest: doskonalenie relacji interpersonalnych; zdobycie przez uczestników doświadczeń pozwalających na zaspokojenie potrzeb emocjonalnych, wprowadzenie nowych form zachowania; nauczenie się akceptowanych sposobów odreagowania napięcia emocjonalnego; przeżycie pozytywnych doświadczeń w grupie rówieśniczej. W trakcie zajęć stosowane są metody aktywne (rysunek, ruch i gry społeczne, psychodrama, burza mózgów) Pozwalają one na poznanie siebie, rozbudzają własny potencjał twórczy, rozwijają wyobraźnię, sprawność intelektualną i ruchową.

Trening trwa około 30 tygodni (spotkania ok. 10-osobowych grup odbywają się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych). Zalecane są spotkania indywidualne rodziców z psychologiem w celu omówienia postępów i trudności.

Zajęcia obu grup odbywają się w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, ul. Włókiennicza 7, tel. 85 744 50 28 lub 85 744 50 27.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie