Pomoc dostosowawcza. Najwięcej wniosków dotyczy wyrównania cen trzody

Redakcja
Producenci mleka i trzody (ze stref dotkniętych restrykcjami z tytułu ASF) mogą otrzymać pomoc na zakup jałówek lub buhaja ras mięsnych
Producenci mleka i trzody (ze stref dotkniętych restrykcjami z tytułu ASF) mogą otrzymać pomoc na zakup jałówek lub buhaja ras mięsnych
Udostępnij:
Do Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku wpłynęły 93 wnioski o tzw. pomoc dostosowawczą Wnioski o pomoc dostosowawczą rolnicy mogą składać od 18 marca. Wsparcie polega na:
  • pomocy w zakupie jałówek hodowlanych i buhajów ras mięsnych – jest ona skierowana do producentów mleka oraz producentów świń z terenów dotkniętych restrykcjami z tytułu ASF
  • pomocy w zakupie loszek i knurów hodowlanych – skierowana do producentów trzody 
  • wyrównaniu ceny dla producentów świń ze stref: czerwonej, niebieskiej i paskowanych, którzy ze względu na występujący na tych terenach ASF otrzymywali niższe ceny.

Długo czekali na tę pomoc

Tak, jak można było przypuszczać, w woj. podlaskim największym zainteresowaniem cieszy się „Pomoc na wyrównanie ceny sprzedaży dla producentów świń” . Producenci czekali na nią od dawna. Do OT ARR  (do wczoraj) wpłynęły 82 wnioski dotyczące wyrównania cen.

– Złożyłem już wniosek – mówi Robert Rafało, producent trzody z Kalinówki Kościelnej, znajdującej się w niebieskiej strefie zagrożenia ASF. –Myślę, że jest to w miarę uczciwa oferta.

 

Dodaje jednak, że pomoc ta powinna zostać wprowadzona znacznie wcześniej.

– To zdecydowanie za późno – mówi rolnik z Kalinówki Kościelnej. – Na to wyrównanie cen czekamy od 26 października.

Zwraca on uwagę na to, że pomoc polegająca na wyrównaniu cen będzie obowiązywać do 30 czerwca. A co później? – zastanawia się rolnik ze strefy niebieskiej.

Przypomnijmy, że w przypadku mechanizmu „Pomoc na wyrównanie ceny sprzedaży dla producentów świń” wnioski o udzielenie pomocy za poszczególne okresy sprzedaży można składać w następujących terminach:

  • od 18 marca do 7 kwietnia 2017 r. – jeśli świnie zostały sprzedane w terminie
  • 1 września 2016 r. do 28 lutego 2017 r.
  • do 21 maja 2017 r. – jeśli świnie zostały sprzedane w terminie od 1 marca 2017 r. do 30 kwietnia 2017 r.
  • do 21 lipca 2017 r. – jeśli świnie zostały sprzedane w terminie od 1 maja 2017 r. do 30 czerwca.

Zainteresowanie umiarkowane

Niewielu rolników złożyło wnioski dotyczące pozostałych rodzajów wsparcia. Do wczoraj do OT ARR wpłynęły cztery wnioski o udzielenie pomocy producentom mleka (na zakup jałówek lub buhaja) oraz  trzy wnioski o udzielenie pomocy producentom świń (na zakup jałówek lub buhaja). Natomiast na udzielenie pomocy na zakup loszek lub knura wnioski złożyło 11 producentów trzody.

Wnioski o refundację zakupu jałówek, buhajów, loszek i knurów można składać do 14 lipca.

Dopłata do jałówek wynosi 1000 złotych, 1500 złotych lub 2500 złotych (w zależności od ich wieku), natomiast do buhaja (powyżej 13 miesięcy) 4000 złotych. Jeśli okaże się, że wpłynęło więcej wniosków  i nie wystarczy pieniędzy, prezes ARR ustali (w terminie 21 dni od zakończenia terminu składania wniosków) współczynnik przy­działu – zostanie zredukowana liczba jałówek, do których przyznaje się refundację.

Z kolei dofinansowanie do zakupu loszek wynosi 150 złotych lub 350 złotych (w zależności od wieku). Natomiast do knura 500 złotych. 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie