Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc podlaskich terytorialsów w czasie pandemii. Liczba wniosków online przekroczyła 5 tysięcy (zdjęcia)

OPRAC.: (ika)
Żołnierze WOT wspierają Caritas w dystrybucji żywności
Żołnierze WOT wspierają Caritas w dystrybucji żywności 1 PBOT
Prośby dotyczyły dostawy sprzętu medycznego, żywności dla osób potrzebujących, środków ochronny indywidualnej i płynów do dezynfekcji oraz wsparcia medyków i służb sanitarnych przy pobieraniu wymazów i triażu pacjentów.

Wnioski o pomoc skierowane do żołnierzy 1 PBOT przesyłane są za pomocą aplikacji „Platforma wsparcia WOT”. Aplikacja została uruchomiona 25 marca tego roku. Dzięki niej instytucje wnoszące o pomoc WOT mogą to zrobić zdalnie i w prosty sposób.

Wniosek o numerze 5000 został zarejestrowany w minionym tygodniu. Złożył go Szpital Miejski im. PCK w Białymstoku, który zwrócił się do terytorialsów z kolejną prośbą o wykonywaniu pomiarów temperatury i zbieraniu wywiadu epidemiologicznego.

- Średnio w aplikacji rejestrowanych jest kilkanaście wniosków dziennie. Wskaźnik realizacji w 1 Podlaskiej Brygadzie OT wynosi 97 procent. Pozostałe 3 procent to zgłoszenia zawierające błędy lub anulowane z powodów formalnych - informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1PBOT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”.

Czytaj też: Zobacz, jak żołnierze pomagają podczas pandemii (ZDJĘCIA) Wspierają szpitale, sanepid i policję

W grupie instytucji najczęściej wnioskujących o wsparcie znajdują się: Podlaski Urząd Wojewódzki, samorządy, placówki służby zdrowia oraz ośrodki pomocy społecznej. Zgłoszenia wpływały także m.in. od domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i placówek oświatowych. Zakres wsparcia obejmował głównie:

  • dostawy sprzętu medycznego, środków ochronny indywidualnej i płynów do dezynfekcji;
  • dystrybucję żywności dla osób najbardziej potrzebujących;
  • wsparcie personelu medycznego (pobieranie wymazów, kierowanie ruchem pacjentów);
  • prowadzenie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa sanitarnego i zapobiegania transmisji koronawirusa.

Jak złożyć wniosek?

Aplikacja „Platforma wsparcia WOT” została przygotowana przez podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej. Narzędzie działa z poziomu przeglądarki internetowej. Obsługa ogranicza się do wypełnienia interaktywnego formularza, w którym wnioskodawca wskazuje miejsce i zakres pomocy oraz nadaje jej priorytet. Formularz ten jest widoczny dla oficera łącznikowego z brygady, który pod wskazany adres kieruje żołnierzy WOT z pomocą. Co ważne – zlecający zadanie na bieżąco może sprawdzać
postęp realizacji. Do realizacji przechodzą wnioski, które - zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym - uzyskały akceptację wojewody.

Zobacz także: Tu zrobisz testy na koronawirusa. Nie musisz nawet wysiadać z auta! Mobilne punkty pobrań w regionie [LISTA]

Aby dokonać rejestracji należy wysłać zgłoszenie na adres: [email protected]. W odpowiedzi wnioskodawca otrzyma
wiadomość z prośbą o przesłanie szczegółowych danych niezbędnych do założenia konta. Po jego aktywacji użytkownik uzyskuje dostęp do panelu zgłoszeń.

Dodatkowo pod numerem 800-100-115 w godz. 7.30-19.30 działa infolinia wsparcia dla ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych (infolinia wspiera też projekt „ŁĄCZYMY NA ŚWIĘTA”). Z założenia infolinia jest narzędziem pomocniczym, wykorzystywanym wyłącznie w przypadku całkowitego braku możliwości złożenia wniosku o pomoc inną drogą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna