Pomogą biednym

Iza Wysocka
Adam Dylewski (od lewej) i Krzysztof Sobotka dostarczyli wczoraj darmową żywność do siedziby PCK przy ulicy Kościuszki
Adam Dylewski (od lewej) i Krzysztof Sobotka dostarczyli wczoraj darmową żywność do siedziby PCK przy ulicy Kościuszki
Udostępnij:
Ostrołęka. Tylko w pierwszym półroczu tego roku z pomocy społecznej w Ostrołęce skorzystało prawie cztery tysiące osób!

Pani Barbara z Ostrołęki (imię zmienione na prośbę kobiety) jest jedną z tych osób, które korzystają z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, i w których dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty 351 złotych (takie osoby mają prawo do pomocy pieniężnej z MOPR).

- Miałam wypadek w pracy, ale nie przyznano mi ostatnio renty. Przyszłam złożyć wniosek o dofinansowanie do leków - mówi. - Jestem chora na nowotwór piersi. Mam już przerzuty do mózgu. Na jedną chemię rodzina się zrzuciła, na drugą już nie mamy pieniędzy... - mówi z łzami w oczach. - Ja nie zarabiam. Chciałabym pracować, ale nigdzie nie chcą mnie przyjąć. Mąż nie zarabia wiele. Dzieci poszły na studia...

Ludzi, żyjących na skraju ubóstwa wciąż jest obok nas bardzo dużo. Wielu wstydzi się swojej sytuacji i nawet nie proszą o pomoc. Jutro, w Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, organizacje pomocowe z Ostrołęki przekażą im żywność. Najubożsi dostaną produkty pierwszej potrzeby.

Halina Szymańska od wielu lat prowadzi w Ostrołęce punkt żywienia. Obecnie Liga Kobiet Polskich działa w "pałacyku". Zupy codziennie odbiera tam ok. 120 osób!

- Przychodzą tu po nie różni ludzie. Dożywiam rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, samotne matki, starsze osamotnione osoby i bezdomnych - mówi Szymańska. - Codziennie, dopóki będzie działać ten punkt, będą je dostawać. Dla dzieci z biedniejszych rodzin organizuję kolonie. Współpracuję z Bankiem Żywności.

Moi podopieczni dostają z niego dobre, markowe produkty żywnościowe. Dostają też ubrania, obuwie, środki czystości.
Pracownicy ostrołęckiego oddziału PCK, który działa przy ulicy Kościuszki, rocznie przekazują najuboższym rodzinom około 400 ton żywności, Codziennie, w godzinach 9-11 najbiedniejsi dostają mąkę, mleko, makaron. Podobna akcja odbędzie się również jutro. Zapotrzebowanie jest ogromne.

- Tylko od 1 do 15 października z pomocy skorzystało 587 rodzin - mówi Bożena Podbielska, dyrektor zarządu rejonowego PCK w Ostrołęce.
We wrześniu, wśród 3116 osób z Ostrołęki, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, tylko 545 posiadało prawo do zasiłku. Reszta, teoretycznie, nie miała środków do życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie