Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż walczyć z koronawirusem. Przekaż darowiznę i odpisz ją od podatku!

(d)
Jeśli przeznaczymy środki na walkę z koronawirusem, to rozliczając się z podatku, możemy odliczyć od podstawy opodatkowania nawet 200 proc. wartości pomocy
Jeśli przeznaczymy środki na walkę z koronawirusem, to rozliczając się z podatku, możemy odliczyć od podstawy opodatkowania nawet 200 proc. wartości pomocy Wojciech Wojtkielewicz
W tych trudnych czasach warto pomagać. Każdy grosz obecnie jest cenny dla służby zdrowia. Jeśli przeznaczymy środki na walkę z koronawirusem, to rozliczając się z fiskusem z podatku, możemy odliczyć od podstawy opodatkowania nawet 200 proc. wartości pomocy.

Zgodnie ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Poz.568 ), przekazując darowiznę na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem, w okresie od 1 stycznia do 30 września 2020 roku, można ją odliczyć w podatku PIT i CIT.

Odliczyć można darowizny przekazane na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem, na rzecz podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Wysokość odliczenia darowizny, zależy od terminu jej przekazania, tj.:
- do dnia 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200 proc. wartości darowizny,
- w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150 proc. wartości darowizny,
- od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.

Ulgi z tytułu darowizny można uwzględnić już na etapie wpłacania zaliczki na podatek dochodowy/ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w trakcie roku podatkowego.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie:
1. dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej;
2. dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny innej niż pieniężna.

Nie można uwzględnić wartości darowizny przy opłacaniu zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej, opłacaniu zryczałtowanego podatku dochodowego z kapitałów pieniężnych, opłacaniu podatku z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Ulga nie będzie przysługiwać, w sytuacji gdy wydatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały odliczone od dochodów opodatkowanych w innej formie albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. 

Czytaj:
Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT. 318 zakażeń w regionie. W kraju już 350 ofiar - 19.04.2020

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna