Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóżmy jej kupić skrzypce

Helena Wysocka [email protected]
Talent Dominiki Szyszko zauważył koncertujący w Suwałkach Vadim Brodski, ukraiński wirtuoz. Dziewczyna zdobyła m.in. III nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Skrzypiec w Warszawie.
Talent Dominiki Szyszko zauważył koncertujący w Suwałkach Vadim Brodski, ukraiński wirtuoz. Dziewczyna zdobyła m.in. III nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Skrzypiec w Warszawie.
Uzdolniona 13-latka nie ma na czym grać.

Jak pomóc?

Jak pomóc?

Podczas gali na ulicy chłodna oraz w siedzibie fundacji ustawione zostaną specjalne skarbonki, do których zainteresowani będą mogli wrzucać pieniądze. Niezależnie od tego dziewczynce można pomóc wpłacając pieniądze na konto BZWBK 72109027760000000119412793 z dopiskiem "Skrzypce dla Dominiki Szyszko".

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Dominika jest niezwykle utalentowana, odnosi sukcesy, ale w czerwcu musiała oddać skrzypce.

Dziewczynie chce pomóc suwalska fundacja ART, która na ulicy Chłodnej organizuje dwudniową galę charytatywną. - Będzie można posłuchać muzyki i wesprzeć finansowo Dominikę - mówi Alicja Roszkowska, prezes fundacji. - Chcemy kupić jej instrument.

Gala odbędzie się w dniach 26 i 27 lipca.

Ogromny talent
Dominika Szyszko pochodzi z Rutki-Tartak (powiat suwalski). Tam mieszkają jej rodzice z czwórką dzieci. Najmłodsze jest niepełnosprawne i niemal cały dochód rodziny przeznaczany jej na jej leczenie.
Dominika uczy się gry na skrzypcach od 5. roku życia. Od tego czasu pozostaje pod opieką babci-emerytki, która mieszka w Suwałkach. To umożliwia dziewczynce naukę w miejscowej Szkole Muzycznej I stopnia.

- Jest niezwykle uzdolniona - ocenia Urszula Nalaskowska, nauczycielka z SM. - Jej zdolności potwierdzone są sukcesami na konkursach o zasięgu zarówno regionalnym, jak i międzynarodowym oraz opiniami uznanych autorytetów, m.in. Vadima Brodskiego, czy prof. Michała Grabarczyka.
I dodaje, że dziewczyna jest wrażliwa na krzywdę i biedę. Chętnie koncertuje dla dzieci specjalnej troski, w hospicjum oraz dla pensjonariuszy domu pomocy społecznej.

Problem w tym, że nie posiada własnych skrzypiec. Gra więc na wypożyczonym instrumencie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami z tytułu kaucji. W ubiegłym roku szkoła zwracała się do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o dokonanie opłaty. Niestety, otrzymała odpowiedź odmowną. Koszty pokryło więc Stowarzyszenie Edukacji Muzycznej, ale umowa skończyła się w czerwcu tego roku. Dominika musiała więc oddać instrument.

- Tymczasem zakup nowego, to wydatek rzędu dwunastu, a nawet 16 tysięcy zł - precyzuje Alicja Roszkowska. - Dla tej rodziny są to niewyobrażalne kwoty. Nie ma najmniejszej szansy, aby rodzice, a tym bardziej babcia zgromadziła tyle pieniędzy.

Trzeba kupić cegiełkę
Stąd pomysł na zorganizowanie charytatywnej gali, podczas której wystąpią lokalne zespoły, ale nie tylko. 26 lipca o godz. 19 zaplanowany jest koncert Karoliny Marchelskiej i Adama Roszkowskiego, a dzień później, o tej samej porze będzie okazja posłuchać muzyki francuskiej i latynoamerykańskiej w wykonaniu Kamila Skorupskiego, Rafała Mioduszewskiego oraz Krzysztofa Krzesickiego.

- Będziemy grali i śpiewali od godz. 16 do 20 - precyzuje rozmówczyni. - Zaproszeni artyści wystąpią na scenie plenerowej, na balkonie i w sali królewskiej. Wstęp do tej ostatniej będzie możliwy po wykupieniu cegiełki w siedzibie fundacji przy ul. Chłodna 12.

Całkowity dochód z gali zostanie przeznaczony na zakup skrzypiec.

- Nie można zmarnować takiego talentu - apeluje Alicja Roszkowska. - Trzeba ją wesprzeć, aby uczyła się dalej i promowała nasz region.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna