MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na weekend pod Łodzią: „Łoś” z dłutowskiego lasu. Czym jest, skąd się wziął? Poznaj niesamowitą historię tego miejsca

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Warto wybrać się na spacer po lesie pod Dłutowem niedaleko Łodzi. Możesz tu znaleźć nie tylko grzyby, ale też… wrak bombowca z II wojny światowej. Rozbita maszyna robi niesamowite wrażenie, a historia, jaka się z nią wiąże, jest jeszcze bardziej niezwykła. Poznaj dzieje „Łosia” z dłutowskiego lasu i zaplanuj weekendową wycieczkę, by zobaczyć go na własne oczy.

Spis treści

Grzyby, widoki i bombowiec z II wojny światowej. Niesamowite miejsce w lesie pod Łodzią

Wakacje to świetna pora, by wybrać się na spacer do lasu. Polskie lasy są pełne niespodzianek i atrakcji. Można w nich znaleźć nie tylko grzyby, ale też tajemnicze uroczyska, punkty widokowe, wielkie głazy narzutowe i rozbity bombowiec z II wojny światowej.

Samoloty PZL-37 [/quot/]Łoś[/quot/] na lotnisku w Warszawie, 1939 r.
W lasach można znaleźć o wiele więcej niż tylko grzyby. W jednym lesie pod Łodzią czeka na ciebie... bombowiec z czasów II wojny światowej. Skąd się tam wziął? Poznaj niezwykłą historię „Łosia” z dłutowskiego lasu i zaplanuj weekendową wycieczkę, by zobaczyć go na własne oczy. Na zdjęciu: Samoloty PZL-37 "Łoś" na lotnisku w Warszawie, 1939 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura 1-W-1552-1

Wait, what? Tak, spacerowicze, którzy zapuszczą się do lasu przy wsi Dłutów pod Łodzią mogą natknąć się na wrak samolotu PZL P37 B „Łoś”. Skąd się tam wziął?

Niezwykła historia „Łosia” z dłutowskiego lasu

4 września 1939 r. z lotniska w Kucinach koło Aleksandrowa Łódzkiego wystartowały trzy polskie bombowce, których zadaniem było zniszczenie kolumn niemieckich pojazdów, przemieszczających się pod Wieluniem. Maszyny nie zaleciały daleko, zostały zaatakowane przez osiem messerschmittów i strącone.

Dwa samoloty spadły we wsiach Ślądkowice i Patoki, ich załogi zginęły. Jednak jeden miał więcej szczęścia. Podporucznik Kazimierz Dzik zdołał wylądować awaryjnie swoim samolotem „Łoś” w młodym lesie pod Dłutowem. Cała załoga przeżyła! Nie obyło się bez aktu bohaterstwa: jednego z pilotów, Feliksa Mazaka, z płonącej maszyny wyciągnęło dwóch chłopców z wioski, Piotr Olkusz i Edward Szymak.

Mieszkańcy Dłutowa dobrze pamiętali o tym poruszającym zdarzeniu z września 1939 r., a o jego godne uczczenie w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej zadbał Wojciech Tomaszewski, kapitan PLL LOT i pasjonat archeologii lotniczej. Tomaszewski razem z Janem Rybakiem, naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Dłutowie, wykonali wierną replikę samolotu PZL P37 B „Łoś” w naturalnej skali. Odtworzyli nawet oryginalne kolory maszyny, analizując powłoki lakiernicze blach pokrycia, zachowanych z oryginalnego wraku.

Replika została ułożona w lesie pod Dłutowem, dokładnie w miejscu, gdzie awaryjnie lądował bombowiec, i dokładnie w takiej pozycji, w jakiego go znaleziono.

Dziś „Łoś” z dłutowskiego lasu to jeden z najciekawszych pomników w woj. łódzkim. Tablica pamiątkowa opowiada jego poruszającą historię, a sama maszyna robi ogromne wrażenie.

Ostatnio o „Łosiu” spod Dłutowa nagrał krótki film Maciek z profilu Amazing Poland Trip na TikToku. Jego materiał możesz obejrzeć poniżej.

Jeśli chcesz poznać historię „Łosia” ze szczegółami, obejrzyj nieco dłuższy film ,stworzony przez popularnego na YouTube Irytującego Historyka:

Jak dotrzeć do „Łosia” z dłutowskiego lasu?

Replika bombowca znajduje się w Dłutówku, miejscowości tuż obok Dłutowa. Znajdziesz ją w lesie, niedaleko drogi prowadzącej koło gospodarstwa agroturystycznego Dolina Koni.

„Łoś” z dłutowskiego lasu na mapie:

Do samego bombowca nie da się dojechać autem, ale możesz zostawić je przy drodze i pomaszerować na miejsce. Do przejścia jest raptem ok. 150 m. Zobacz trasę na mapie poniżej:

A tak wygląda cały dojazd do „Łosia” z Łodzi. Podróż samochodem powinna zająć ok. 40 minut, do przejechania jest niecałe 35 km.

Widziałeś już kiedyś to niezwykłe miejsce w lesie pod Łodzią? Daj znać w komentarzu, jak ci się podobało!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna