MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2 mln zł na przystosowanie budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Marszałek rozdał pieniądze sześciu podlaskim placówkom

luk
Marszałek Artur Kosicki podpisał umowę na dofinansowanie likwidacji barier dla niepełnosprawnych
Marszałek Artur Kosicki podpisał umowę na dofinansowanie likwidacji barier dla niepełnosprawnych Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Sześć placówek z regionu otrzyma dotacje na przystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a ich dysponentem jest Zarząd Województwa Podlaskiego. W czwartek (28.05) marszałek Artur Kosicki podpisał pierwszą w tym roku umowę z jednym z beneficjentów programu – Miastem Białystok.

- Jako zarząd województwa wspieramy inwestycje, które mają na celu ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami - podkreślał marszałek Kosicki - Dzisiaj, w ramach tej pomocy, podpisujemy pierwszą z sześciu umów. To umowa z Miastem Białystok na kwotę prawie 300 tys. zł - dodał.

Umowa z Miastem Białystok dotyczy rozbudowy, przebudowy i modernizacji budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2, przy ul. Mazowieckiej 35 w Białymstoku.

- To inwestycja bardzo ważna i bardzo potrzebna, budynek jest stary i wymaga remontu - mówił Artur Kosicki.

Placówka mieści się w kamienicy z 1863 r. Ze względu na stopień zniszczeń elementów konstrukcyjnych, budynek wymagał przeprowadzenia prac modernizacyjnych ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. Teraz dzięki dofinansowaniu korytarze i łazienki zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną też m.in. miejsca parkingowe, winda zewnętrzna, co ułatwi osobom z dysfunkcją narządu ruchu swobodny dostęp do budynku i poruszanie się na terenie obiektu.

W ramach inwestycji planowane jest zwiększenie liczby gabinetów i ich adaptacja do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poszerzy to ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży oraz ich rodzin tj. m.in.: Trening Umiejętności Społecznych, Grupa Wsparcia dla Rodziców Osób Niepełnosprawnych, Szkoła dla Rodziców Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami, prowadzenie terapii indywidualnej, np. dla uczniów z autyzmem, Zespołem Aspergera.

Poradnia przeprowadza badania diagnostyczne dzieci i młodzieży, w tym uczniów niepełnosprawnych, udziela porad i konsultacji dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzicom. Od wielu lat systematycznie wzrasta liczba osób z różnymi niepełnosprawnościami korzystających z pomocy poradni. W roku szkolnym 2018/2019 poradnia wydała ponad 700 orzeczeń uczniom z różnymi niepełnosprawnościami.

Roboty budowlane w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Białymstoku rozpoczęły się w kwietniu 2019 r. Zakończenie robót budowlanych planowane jest do dnia końca września br. Wartość robót budowlanych wynosi 3 653 624,23 zł. Kwota dofinansowania ze środków PFRON, będących w dyspozycji Województwa Podlaskiego wynosi 298 167 zł.

Ponad 1200 Podlasian choruje na stwardnienie rozsiane. Mogą liczyć na coraz lepszą terapię, ale nie wszyscy

  • Dofinansowanie ze środków PFRON otrzymają również:
  • Powiat Białostocki na przebudowę Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce, przy ul. Leśnej 11, w kwocie 307 641 zł;
  • Miasto Łomża na przebudowę pomieszczeń w budynku Publicznego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Miejskiego Żłobka nr 2 w Łomży, przy ul. Spółdzielczej 8, w kwocie 197 455 zł;
  • Powiat Augustowski na remont łazienki – likwidację barier architektonicznych dla potrzeb osób niepełnosprawnych w budynku, w którym znajduje się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Augustowie, przy ul. Młyńskiej 52, w kwocie 10 815 zł;
  • Gmina Stawiski na budowę hali sportowej w Stawiskach, przy ul. Polowej 12, w kwocie 1 200 000 zł;
  • Miasto Suwałki na likwidację barier architektonicznych w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach, przy ul. T. Kościuszki 126, w kwocie 300 000 zł.

Darek Milewski opisał jednym, sprawnym palcem, jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Chce umrzeć, zanim ten palec zgaśnie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna