MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 30 podlaskich gmin i powiatów dostało dofinansowanie do inwestycji drogowych na swoich terenach

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W czwartek (15.12) przed południem przedstawiciele 36 podlaskich samorządów podpisali umowy na budowę i modernizację dróg w gminach i powiatach. Wsparcie, które otrzymają sięga prawie 85 mln zł i pozwoli naprawić ponad 70 km dróg w regionie.

Pieniądze pochodzą Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który dobiegł końca (bo kończy się obecna perspektywa finansowa), a ostatni konkurs, z którego samorządy właśnie otrzymały pieniądze cieszył się dużym zainteresowaniem. W ramach tego wsparcia zostanie zbudowanych 10,3 km dróg, a 62,3 km obejmie przebudowa.

- Był to ważny konkurs, bo skierowany na inwestycje związane z budową i modernizacją dróg lokalnych, czyli powiatowych i gminnych. Skala dofinansowania tych zadań sięga 85 mln zł, a kwota ta pozwoli wyremontować około 70 km dróg. Są to istotne inwestycje, bardzo często służące dla rolników i mniejszych działalności gospodarczych – podkreślił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i dodał: - Te drogi może nie są najbardziej widoczne z punktu widzenia całego regionu, ale bardzo istotne dla społeczności lokalnych.

Z kolei wicemarszałek województwa zauważył, że nabór do tego konkursu pokazał jak bardzo ostatnio wzrosły koszty modernizacji dróg. – Ostatni nabór odbył się w 2016 roku i wtedy udało się dofinansować prawie 100 samorządów niemal 100 mln zł. Te liczby, w zderzeniu z obecnymi, najlepiej pokazują, jak bardzo dotykają nas wszystkich koszty kryzysu – stwierdził Sebastian Łukaszewicz.

Jedną z gmin, które podpisały w czwartek umowy są Boćki, gdzie za 5 mln zł powstanie 3,2 km asfaltowej drogi z Jakubowskich do Skalimowa.

– To bardzo zniszczona droga żwirowa, której nie ma sensu naprawiać, a jeżdżą nią ciężkie ciągniki. Potrzebna jest nowa z nawierzchnią bitumiczną i teraz będzie. Myślę że budowa rozpocznie się przyszłą wiosną, a zakończy w 2024 roku – mówiła wójt Dorota Kędra-Ptaszyńska.

Czytaj również:

Identyczne dofinansowanie otrzymało siemiatyckie starostwo powiatowe w Siemiatyczach. Pieniądze te pozwolą na remont ponad 5 km drogi powiatowej, która łączy się z trasą Siemiatycze-Ciechanowiec.

– Chodzi o trasę z Ostrożan do Grodziska. Kosztorys inwestycji to 8 mln zł, a dzięki pozyskanym środkom nasz wkład własny to niecałe 3 miliony. To jest bardzo ważna droga, węzeł, który pozwoli ominąć Siemiatycze i odciążyć ruch w stronę Drohiczyna i chcemy to skończyć w 2023 roku – tłumaczył starosta Marek Bobel.

Czytaj również:

Kolejny odcinek drogi gminnej będzie modernizowała gmina Narewka. Chodzi o 5 km drogi, która ma być obwodnicą Lewkowa Starego i Nowego.

– To kompleks dróg łączący trasę wojewódzką 687 z drogą powiatową Lewkowo-Eliaszuki i dalej do Suszczy oraz Lewkowo-Narewka. Mam nadzieję, że inwestycje te uda się wykonać do połowy 2023 roku. Finansowo jesteśmy gotowi (wsparcie 1,3 mln zł, a koszt 2,3 mln zł), ale ostatecznie wszystko zależy od cen wykonawcy – przyznał wójt Jarosław Gołubowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna