Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 40 proc. firm planuje do 2025 r. wdrożyć nowe technologie. Szykują się zmiany kadrowe

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Z raportu „Trendy w zatrudnieniu 2022” przygotowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat 42 proc. firm ma w planach wdrożenie nowych technologii.
Z raportu „Trendy w zatrudnieniu 2022” przygotowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat 42 proc. firm ma w planach wdrożenie nowych technologii. Fot. Karolina Misztal
42 proc. polskich firm planuje wdrożenie nowych technologii do 2025 r. O rodzaju i skali tego zjawiska w dużym stopniu decyduje jednak wielkość przedsiębiorstwa. Pracodawcy są jednak zgodni, że rozwój technologii wymusi ilościowe zmiany personalne i poszerzenie zakresu kompetencji pracowników.

Spis treści

Na nowe technologie stawiają częściej duże firmy

Z raportu „Trendy w zatrudnieniu 2022” przygotowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat 42 proc. firm ma w planach wdrożenie nowych technologii.

Najczęściej nowe technologie wdrażane będą w dużych firmach - taką deklarację złożyło 59 proc. badanych. Rzadziej na nie będą stawiać małe przedsiębiorstwa - 34 proc.

Przede wszystkim bezpieczeństwo w sieci i automatyzacja

Listę technologii najczęściej wdrażanych otwierają rozwiązania w zakresie szyfrowania, cyberbezpieczeństwa – 23 proc. Następnie wdrażane będą takie rozwiązania jak chmura obliczeniowa (9 proc.) i e-commerce (9 proc.).

Warto podkreślić, że przypadku dużych firm, najwięcej, bo aż 28 proc. deklaruje inwestycje w roboty niehumanoidalne jak robotyzacja, automatyzacja przemysłu, czy drony.

– Polska jest krajem, który pod względem robotyzacji przemysłu znajduje się w ogonie Europy. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na 10 tys. pracowników w Polsce przypadają jedynie 42 roboty, w Niemczech 230. W trakcie pandemii robotyzacja przemysłu zwolniła. W dobie znacznego niedoboru kandydatów, w dużej mierze na podstawowe stanowiska w produkcji, inwestycje w automatyzację procesów muszą przyspieszyć. Zmienią się wtedy też profile poszukiwanych kandydatów – komentuje Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Polskie firmy bardziej powściągliwe niż zachodnie przedsiębiorstwa

Globalne trendy, przedstawione w raporcie World Economic Forum: Future of Jobs 2020, znacznie się różnią. Odsetek pracodawców planujących wdrożenie technologii jest znacznie wyższy. Przykładowo, rozwiązania w zakresie chmury obliczeniowej czy big data planuje wdrożyć około 90 proc. firm.

– Mimo, że w badaniu WEF wzięły udział jedynie duże, globalne firmy, nie sposób nie zauważyć, że podejście firm w Polsce i na świecie bardzo się różni. Nie bez znaczenia jest czas realizacji badania. Wiemy, że ten rok jest trudny dla polskich pracodawców, kolejny nie będzie dużo łatwiejszy. Rosnące koszty energii, inflacja powodują, że decyzje o nowych inwestycjach są powstrzymywane i odkładane na lepsze czasy. Musimy jednak pamiętać, iż zbyt długie odwlekanie tych decyzji może spowodować, iż pojawią się różnice nie do nadrobienia i ucierpi na tym konkurencyjność naszej gospodarki – tłumaczy Przemysław Kadula, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Zmiany w zatrudnieniu i kompetencjach personelu

Nowe technologie, mimo że nie są wymieniane w pierwszej trójce czynników mających wpływ na kształtowanie zatrudnienia w firmach w najbliższym roku, są niezaprzeczalnie jedną z przyczyn rewolucji na rynku pracy.

Wśród firm, które planują wdrożenie technologii, 16 proc. wskazuje, że konsekwencją tego będzie zwiększenie zatrudnienia, 8 proc. mówi o spadku, a 34 proc. o konieczności zmiany kompetencji zatrudnionych pracowników.

Najczęściej wzrost zatrudnienia spowodowany wdrożeniem technologii prognozowany jest w transporcie i logistyce oraz motoryzacji. Procesy w ramach upskillingu (podnoszenia posiadanych już umiejętności zawodowych) i reskillingu (nabywanie umiejętności z zupełnie odrębnej dziedziny) będą najczęściej wstępowały w przemyśle innym i usługach finansowych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 40 proc. firm planuje do 2025 r. wdrożyć nowe technologie. Szykują się zmiany kadrowe - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna