Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 700 tys. zł na promocję obszarów wiejskich w województwie podlaskim w ramach konkursów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW)

OPRAC.: Tomasz Maleta (na podstawie wrotapodlasia.pl)
Podlascy gospodarze zacierają ręce, bo koronawirus może pomóc agroturystyce Pogoda na agroturystykę
Podlascy gospodarze zacierają ręce, bo koronawirus może pomóc agroturystyce Pogoda na agroturystykę Starostówka
Szkolenia, warsztaty, promocja regionalnych atrakcji, wizyty studyjne, publikacje i konferencje – to tylko część przedsięwzięć, które będą finansowane w ramach konkursu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW). Zrealizowanych zostanie 17 projektów na łączną kwotę 723 tys. zł. Wśród nich spis podlaskich gospodarstw agroturystycznych.

- Konkurs KSOW jest jedną z form aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich, sieciowania pewnych działań, pokazania nowych trendów w gospodarce, ale też zachęcania mieszkańców wsi do zakładania działalności gospodarczej - nawet w obecnej rzeczywistości – podkreślał podczas konferencji online poświęconej realizacji programu wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Jak zaznaczył dyrektor Andrzej Pleszuk, dyrektor departamentu rolnictwa i obszarów rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, do konkursu zgłoszono wiele interesujących projektów. Co więcej, wnioskodawcy to przedstawiciele różnych obszarów życia społecznego.

- Mamy gminy, stowarzyszenia, lokalne grupy działania, a także organizacje turystyczne i ośrodki kultury – wymieniał dyrektor Pleszuk – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani tą różnorodnością.

Zobacz:Kartacze i disco polo mają wypromować Podlaskie

PROT zinwentaryzuje gospodarstwa agroturytyczne

Jedną z organizacji, która skorzysta z finansowania jest PROT. Otrzyma ponad 70 tys. zł na realizację trzech przedsięwzięć.

- Najważniejszym, który stanowi punkt wyjścia dla kolejnych działań, jest inwentaryzacja gospodarstw agroturystycznych - poinformowała Sylwia Grudzińska, dyrektor PROT. - W tej chwili nie ma ujednoliconej ewidencji kwater agroturystycznych w naszym regionie, a to jest problem w skutecznej promocji turystyki wiejskiej - podkreślała dyrektor PROT.

Spis gospodarstw agroturystycznych ma być podstawą do określenia ilości i jakości bazy turystycznej przy czynnie działających gospodarstwach rolnych w województwie podlaskim. Przedsięwzięcie zakończy się raportem, który będzie podstawą do wyznaczania kierunków promocji turystyki wiejskiej.

PROT zorganizuje też Podlaskie Forum Agroturytyczne i cykl szkoleń z zakresu promocji agroturystyki w mediach społecznościowych.

Zobacz:Pogoda na agroturystykę

Smaki regionu w Czeremsze

Smaki regionu to tytuł projektu, który przeprowadzi GOK w Czeremsze. Jak wyjaśniała Magdalena Kowalska z Urzędu Gminy w Czeremsze, przedsięwzięcie dzieli się na trzy etapy. Pierwszym z nich jest cykl szkoleń, podczas którego uczestnicy poznają tradycyjne metody przygotowywania potraw – m.in. masła, chleba, sera i mięsa w słoikach.

- Po szkoleniach odbędzie się seminarium, podczas którego będziemy przekonywać, że wieś jest bardzo dobrym miejscem do życia, ale także jest to wspaniałe miejsce do rozwijania przedsiębiorczości – mówiła Kowalska - Będziemy mówić m.in. o łańcuchu dostaw, rolniczym handlu detalicznym oraz o systemie jakości żywności.

Zobacz też:Jak gsopodynie wiejskie Witkaca poznawały

GOK w Czeremsze zorganizuje również konkurs kulinarny „na słodko i na słono” dla Kół Gospodyń Wiejskich i osób indywidualnych.

Marszałek Derehajło zaznaczył, że program KSOW jest programem spełniającym życzenia i oczekiwania mieszkańców wsi. Zapowiedział, że w przyszłym roku budżet konkursu zaplanowano na 1 mln zł.

Czytaj też:Czytaj też:Czytaj też: Agrotursytyka. Najciekawsze gospodarstwa i kwatery w Podlaskiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna