Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popatrz z góry na Mazury

Paweł Tomkiewicz
Z 20-metrowej wieży w Starych Juchach rozciąga się przepiękny widok na jezioro Jędzelewo. Warto odwiedzić to miejsce.
Z 20-metrowej wieży w Starych Juchach rozciąga się przepiękny widok na jezioro Jędzelewo. Warto odwiedzić to miejsce. M. Hirsztritt
Giżycko, Gołdap, a teraz także Mrągowo. We wszystkich tych miastach stare, ceglane wieże tętnią życiem.

Nowi właściciele, po wielu latach zapomnienia, przywracają im dawną młodość. I okazuje się, że skutecznie. Tylko jedną z wież, w Giżycku, każdego dnia w lipcu i sierpniu odwiedza pół tysiąca turystów.

Wieża Bismarcka już otwarta
Jedną z nowych atrakcji turystycznych w regionie jest tzw. wieża Bismarcka w Mrągowie. Została wybudowana w 1902 roku i od początku miała służyć mieszkańcom jako miejsce widokowe. Podobne wieże stoją także w Srokowie czy Ostródzie.

Od 18 lat znajduje się w rękach prywatnych właścicieli, ale dopiero teraz została udostępniona dla turystów. Ci, którzy ją odwiedzą, będą mogli odwiedzić także grill bar i posiedzieć w ogródku piwnym.
Od kilku lat na Mazurach przybywa punktów widokowych. Wykorzystywane do tego są także wieże ciśnień.

Najlepszymi przykładami są dwie tego typu konstrukcje w Giżycku i Gołdapi. - Nasza wieża została wybudowana w 1900 roku. Żeby wejść na samą górę, gdzie znajduje się kawiarnia i otwarty taras widokowy, trzeba pokonać 129 stopni, czyli siedem pięter - mówi Anna Pietkiel, kierownik wieży w Giżycku.

Jednak wspinaczka na szczyt to nie tylko liczenie schodów. Po drodze możemy podziwiać także obrazy czy ekspozycję myśliwską. A z góry zobaczymy miasto, a także przepiękne widoki na okoliczne lasy i jeziora.
Jej właścicielem jest Henryk Górny, przedsiębiorca, a zarazem miłośnik tego typu budowli. W 2008 roku kupił drugą wieżę, tym razem w Gołdapi i już od dwóch lat mieszkańcy i turyści mogą podziwiać widoki rozciągające się na okolicę. Wejście na każdą z nich dorosłego turystę kosztuje 10 zł.

Podobna wieża znajduje się także w Ełku. Mieści się w niej Muzeum Kropli Wody. Jest to także miejsce spotkań mniejszości niemieckiej.

Budują żeby popatrzeć
Nie tylko stare budowle wykorzystywane są jako punktu widokowe. Samorządy same wznoszą takie obiekty, żeby zapewnić turystom kolejne atrakcje.

Jesienią 2009 roku 20-metrowa konstrukcja z dwoma tarasami widokowymi została otwarta w gminie Stare Juchy. Oprócz wieży, w ramach projektu budowy trasy turystycznej powstała także plaża nad jeziorem Jędzelewo i kładka nad niewielkim wąwozem. Inwestycja pochłonęła blisko 1,7 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna