Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poprawki na przytulię czy chabra w oziminach mogą być konieczne

Redakcja
Wielu rolników, mimo niesprzyjających warunków zdecydowało się wykonać zabieg herbicydowy w oziminach, zwłaszcza ci, którzy nie zrobili tego jesienią. – Teraz mają dylemat, a bardzo często już pewność, że zabiegi były niewystarczająco skuteczne – zauważa Mariusz Michalski, menedżer ds. upraw w firmie INNVIGO. Z grupy dwuliściennych, najczęściej poprawki wymaga chaber bławatek oraz przytulia. Dobra informacja jest taka, że relatywnie prosto i niedrogo można się tych chwastów pozbyć.

– Jeśli potrzebujemy pozbyć się chabra, to zdecydowanie jedną z najskuteczniejszych substancji aktywnych jest tribenuron, polecamy produkty w nowocześniejszych formulacjach np. SG – dodaje Mariusz Michalski. – W stosowaniu solo koniecznie należy pamiętać o dodatku adiuwantu. Przytulię natomiast, pozwoli nam zwalczyć fluroksypyr, uważany za specjalistę od niszczenia tego chwastu niezależnie od jej fazy rozwojowej. Oczywiście im większy chwast tym wyższe dawki preparatów należy zastosować.

 

Zrób Herbicydowy Zestaw Mocy

Dobrym rozwiązaniem jest łączne stosowanie wymienionych substancji, wtedy możemy zwalczyć dodatkowo łącznie ponad 25 gatunków chwastów zarówno w zbożach jarych jak i ozimych. Łącząc Tristar 50 SG (najnowszą odsłonę znanej i sprawdzonej substancji aktywnej tribenuronu metylu) i Herbistar 200 EC (zawierający znany i sprawdzony na milionach hektarów fluroksypyr) uzyskujemy tzw. Herbicydowy Zestaw Mocy. Dzięki  połączeniu Tristaru 50 SG z Herbistarem 200 EC korzystamy z silnej synergii działania chwastobójczego uzyskując jedną z najskuteczniejszych mieszanin herbicydowych przy jednoczesnym zachowaniu niskiego kosztu zabiegu. Wyróżnia się on wyjątkowo skutecznym zwalczaniem przytulii czepnej niemal w każdej fazie jej rozwoju; jest optymalny na poprawki po innych produktach; daje swobodę w wyborze terminu wykonania zabiegu.

Tribenuron metylu zwalcza takie chwasty jak: chaber bławatek, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, mlecz polny, mak polny, maruna bezwonna, nawrot polny, niezapominajka polna, ostrożeń polny, poziewnik szorstki, rzodkiew świrzepa, rumian polny, rumianek pospolity, rdestówka powojowata, rdest plamisty, sporek polny, szarłat szorstki, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.

Produkty zawierające  tribenuron metylu posiadają rejestracje w pszenicy ozimej, pszenżycie, życie ozimym, jęczmieniu jarym, pszenicy jarej. Tribenuron metylu pobierany jest przede wszystkim przez liście roślin. Pierwsze objawy działania środka są widoczne po upływie 2-3 dni. Można go stosować w szerokim oknie faz rozwojowych – w oziminach wiosną, po ruszeniu wegetacji do fazy 2. kolanka, w zbożach jarych w fazie krzewienia.

Natomiast fluroksypyr najskuteczniej zwalcza młode chwasty w fazie 2-6 liści. Produkty zawierające  fluroksypyr  posiadają rejestracje w: pszenicy ozimej, pszenżycie, jęczmieniu ozimym, życie ozimym, jęczmieniu jarym, pszenicy jarej.   Fluroksypyr zwalcza przytulicę czepną w każdej fazie jej rozwoju. Poza tym zwalcza takie chwasty jak: bniec biały, bodziszek drobny, chaber bławatek, dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, przytulia czepna, rdest powojowaty, tasznik pospolity, tobołki polne, fiołek polny, jasnota purpurowa, jasnota różowa,  przetacznik perski, przetacznik polny, przetacznik bluszczykowy, samosiewy rzepaku, gorczyca polna.

Fluroksypyr pobierany jest przez liście chwastów. W roślinie działa systemicznie. Pierwsze objawy działania środka na chwasty są widoczne po upływie 2-3 dni. W oziminach należy stosować go wiosną – po ruszeniu wegetacji do fazy drugiego kolanka; w zbożach jarych w fazie krzewienia.

 

Tristar 50 SG - podstawa mocy

Podstawę mocy w Herbicydowym Zestawie Mocy stanowi Tristar 50 SG – dzięki  nowoczesnej formulacji SG preparat natychmiast rozpuszcza się w opryskiwaczu,  dzięki czemu zwalczanie chwastów jest jeszcze bardziej skuteczne przy zastosowaniu takiej samej dawki substancji aktywnej.

Tristar 50 SG jest bezpieczny dla zbóż od wczesnych faz rozwojowych. Zaledwie po kilku godzinach od oprysku chwasty, także dwuliścienne, przestają stanowić konkurencję dla zbóż. Pełny efekt chwastobójczy pojawia się w ciągu 7-21 dni od zastosowania, w zależności od warunków stosowania.

Ze względu na elastyczność stosowania Tristar 50 SG jest praktycznym partnerem w budowaniu najskuteczniejszych rozwiązań chwastobójczych w zbożach bez negatywnego wpływu na chronione rośliny. Zarówno solo, jak i w parze zwalcza chwasty bezkonkurencyjnie.

Wybierając herbicyd Tristar 50 SG należy skupić się przede wszystkim na fazach wrażliwości chwastów i pod tym kątem dobierać termin oraz ewentualnych partnerów do zabiegu.

Uzupełnienie mocy

Drugi filar Herbicydowego Zestawu Mocy stanowi Herbistar 200 EC (jest uzupełnieniem mocy). Najskuteczniej zwalcza młode, intensywnie rosnące chwasty w fazie 2-6 liści, natomiast przytulię czepną zwalcza w każdej fazie jej rozwoju. Wyróżnia się szybkim działaniem – pobierany jest przez liście chwastów. Pierwsze objawy działania środka na chwasty są widoczne po upływie 2-3 dni. Zamieranie chwastów następuje po 5-10 dniach. Jest bezpieczny dla zbóż.

Zestaw mocy (Tristar 50 SG + Herbistar 200 EC) to fachowe połączenie wypróbowanych składników, a zarazem dwóch odmiennych mechanizmów zwalczania chwastów – wykorzystanie w praktyce siły tribenuronu metylu uzupełnione mocą fluroksypyru. Obie substancje są bezpieczne dla zbóż i upraw następczych. Dawki obydwu herbicydów są optymalnie dobrane, prawdopodobnie jest to najtańsze rozwiązanie oferujące tak mocny efekt zwalczania chwastów dwuliściennych.

INNVIGO to polski producent specjalistycznej chemii dla rolnictwa, dostarczający wysokiej jakości rozwiązań do ochrony i nawożenia roślin, które chronią uprawy i zwiększają plony, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Firma swoją działalność rozpoczęła w Polsce w 2015 roku. Portfolio produktowe INNVIGO intensywnie się rozwija. Obecnie w Polsce mamy zarejestrowanych ponad 20 produktów do ochrony upraw. Otworzyliśmy i rozwijamy oddziały również w Czechach, na Słowacji oraz w Rumunii, jednocześnie prowadzimy procesy rejestracyjne wielu środków w innych krajach europejskich.

Mariusz Michalski, Menedżer ds. Upraw w firmie INNVIGO: W Innvigo uważamy, że dobre rozwiązania nie musza być drogie, dlatego staramy się podpowiadać jak efektywniej korzystać ze środków produkcji opierając się na merytorycznym podejściu do problemu a przede wszystkim elastycznemu dostosowaniu rekomendacji do sytuacji na polach naszych klientów. Ulepszamy to, co znane i sprawdzone. Przykładem jest oferta znanych i sprawdzonych substancji herbicydowych takich jak np. rimsulfuron, tribenuron, chlorosulfuron czy nikosulfuron w nowocześniejszej wygodniejszej w stosowaniu formulacji - SG dzięki czemu nasze preparaty lepiej się rozpuszczają, są łatwiej pobierane przez chwasty a tym samym są skuteczniejsze. Cechuje nas przede wszystkim zrozumienie specyfiki polskiego rolnictwa, szukanie nowych rozwiązań podnoszących jakość naszych produktów oraz nowatorskie podejście do problemu. Stawiamy na codzienny kontakt, wzajemne słuchanie, wymianę pomysłów, wiedzy i doświadczeń.

Uwaga: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. Przy sporządzaniu, a następnie stosowaniu mieszanin zbiornikowych z innymi produktami, należy przestrzegać zaleceń z etykiet produktów wchodzących w skład mieszaniny zbiornikowej. Warto zawsze zrobić próbę mieszania przed wykonaniem zabiegu.

Materiał partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna