MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porażający raport ONZ. Rosjanie gwałcili i torturowali na Ukrainie dzieci

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Fot. Telegram
Niezależni eksperci-prawnicy powołani przez ONZ w piątkowym oświadczeniu przekazali, że podczas trwającej wojny rosyjscy żołnierze gwałcili i torturowali na Ukrainie nie tylko kobiety, ale także dzieci. Oenzetowska komisja śledcza jednoznacznie stwierdziła, że Rosjanie popełnili podczas trwającego konfliktu czyny, które zgodnie z prawem międzynarodowym są zbrodniami wojennymi.

W wygłoszonym w piątek oświadczeniu skierowanym do Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie, Erik Mose, przewodniczący trzyosobowej komisji ekspertów, powiedział, że rosyjscy żołnierze gwałcili i torturowali na Ukrainie dzieci.

- Komisja udokumentowała przypadki, w których dzieci były gwałcone, torturowane i bezprawnie więzione - mówił Mose.

Dodał, że ukraińskie dzieci ginęły i zostawały ranne w wyniku wielu rosyjskich ostrzałów. Były też nieustannie narażone m.in. na przymusowe przesiedlenia i separację od członków rodziny, co zdaniem komisji "głęboko wpłynęło na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne".

Komisja śledcza ONZ: na Ukrainie zostały popełnione zbrodnie wojenne

W ocenie komisji, której przewodzi Mose, podczas trwającej wojny Rosjanie popełnili czyny, które zgodnie z prawem międzynarodowym są zbrodniami wojennymi.

- Na podstawie zebranych dowodów komisja doszła do wniosku, że na Ukrainie zostały popełnione zbrodnie wojenne - mówił Mose do obecnych członków Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Dodał, że na obecnym etapie prac jego komisja nie stwierdziła jeszcze naruszeń, które w świetle prawa stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości.

Z dokumentacji zgromadzonej przez komisję Mose'a wynika, że ofiary rosyjskich przestępstw seksualnych miały od 4 do 82 lat.

Ukraiński ambasador wzywa do utworzenia specjalnego trybunału

Podczas swojego oświadczenia Mose przekazał, że komisja udokumentowała przypadki, w których "krewni byli zmuszeni do bycia świadkami zbrodni”. Jednocześnie dodał, że w toku prac komisja nie znalazła żadnego ogólnego wzorca przemocy seksualnej jako strategii wojennej Rosji.

Ustalenia komisji Mose'a opierały się na wizytach w 27 miastach i osadach w rejonach Kijowa, Czernihowa, Charkowa i Sum oraz wywiadach z ponad 150 ofiarami i świadkami. Eksperci osobiście wykonywali oględziny miejsc zniszczeń, groby oraz miejsca przetrzymywania i tortur ukraińskich cywilów.

- Uderzyła nas duża liczba egzekucji na obszarach, które odwiedziliśmy - powiedział Mose.

Anton Korynewycz, ambasador Ukrainy, wezwał do utworzenia specjalnego trybunału, który miałby prowadzić dochodzenia i ścigać wysokich rangą rosyjskich przywódców.

- Uważamy, że nigdy nie było bardziej odpowiedniego czasu, aby wypełnić rażącą lukę w architekturze międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych - powiedział Korynewycz po prezentacji ustaleń komisji Mose'a.

Mose zapewnił, że jego komisja poszerzy zakres śledztwa kwestie: rosyjskich obozów filtracyjnych, przymusowych przesiedleń Ukraińców oraz przyspieszoną adopcję ukraińskich dzieci przez rosyjskie rodziny.

Źródło: nytimes.com

Rosyjskie zbrodnie wojenne nie mogą zostać zapomniane [WIDEO]

od 16 lat

TD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Porażający raport ONZ. Rosjanie gwałcili i torturowali na Ukrainie dzieci - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna