Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Łomża ma już banderę, teraz czas na patrona

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Łomżyńskie bulwary to miejsce, gdzie przez cały letni sezon coś się dzieje. To tu odbywa się większość festynów, kino letnie, a w czerwcu po raz pierwszy śmiałkowie z całego regionu walczyli i tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi w pływaniu na pychówkach.
Łomżyńskie bulwary to miejsce, gdzie przez cały letni sezon coś się dzieje. To tu odbywa się większość festynów, kino letnie, a w czerwcu po raz pierwszy śmiałkowie z całego regionu walczyli i tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi w pływaniu na pychówkach. Paweł Lisiecki
Mieczysław Gregorek albo Aleksander Chrystowski będą patronować nadnarwiańskim bulwarom

Wczoraj rozpoczęły się konsultacje dotyczące nadania imienia terenom sportowo-rekreacyjnym nad Narwią - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miasta Łomża. - W tej sprawie wpłynęły dwie propozycje, na które łomżanie mogą oddać swój głos.

Proponowane nazwy to: Port Łomża imienia Mieczysława Gregorka oraz Port Łomża imienia Aleksandra Chrystowskiego. Głosować można do niedzieli, 21 września. Kartę do głosowania można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej.

Ankiety należy wrzucić do urny ustawionej na parterze ratusza przy Punkcie Obsługi Mieszkańców. Głosować można również drogą elektroniczną za pośrednictwem strony http://www.konsultujesz.lomza.eu/
- Propozycja, która otrzyma największą liczbę głosów, zostanie przedstawiona przez prezydenta Radzie Miejskiej Łomży w projekcie uchwały w sprawie nadania urzędowej nazwy terenom sportowo-rekreacyjnym nad rzeką Narew - precyzuje Łukasz Czech.

Obydwaj kandydaci do tego zaszczytnego wyróżnienia kochali Narew i byli z nią związani.

Mieczysław Gregorek wraz z całą rodziną do Łomży przyjechał w 1919 r. W okresie międzywojennym był członkiem Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a w pierwszym okresie lat powojennych reaktywował to Towarzystwo. W roku 1932 własnoręcznie wybudował jacht klepkowy, którym wraz z kolegami Narwią i Wisłą dopłyną do Gdańska, co odbiło się szerokim echem w ówczesnej Polsce. W latach 50. XX wieku doprowadził do powstania planów wybudowania mariny rzecznej i centrum sportów nad Narwią w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje Port.

Natomiast Aleksander Chrystowski do Łomży przyjechał w 1884 r. Był założycielem i pierwszym prezesem Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a później jego prezesem honorowym. W 1905 roku był jednym z przywódców strajku szkolnego w Łomży, a w 1916 r. podczas okupacji niemieckiej, pełnił obowiązki II burmistrza Łomży.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna