Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port lotniczy Olsztyn-Mazury otrzymał Kryształową Cegłę. Pierwsze loty w styczniu (zdjęcia)

(jch)
Pierwszy lot z lotniska w Szymanach zaplanowano na 21 stycznia 2016 roku.
Pierwszy lot z lotniska w Szymanach zaplanowano na 21 stycznia 2016 roku. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Pierwszy lot z lotniska w Szymanach zaplanowano na 21 stycznia. Pierwszy znany przewoźnik będzie realizował połączenia z Krakowem i Berlinem. W sezonie zimowym uruchomione zostanie jeszcze połączenie z Monachium, a w letnim – z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry.

W piątek 11 grudnia w Lublinie odbyła się gala XV edycji Konkursu „O Kryształową Cegłę”, podczas której nagrodzono dwie inwestycje z Warmii i Mazur. Drugie miejsce w kategorii „obiekty administracyjno-biurowe” zdobył Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, a za najpiękniejszy obiekt sportowo-rekreacyjny uznano Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel.

Lotnisko w Szymanach jest inwestycją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, zbudowaną według projektu Tomasza Lelli i Andrzeja Kuzi przez Mostostal Warszawa S.A.

Pierwszy lot z lotniska w Szymanach zaplanowano na 21 stycznia 2016 roku. Trwa procedura certyfikacji, która zakończy się w najbliższych dniach. Pierwszy znany przewoźnik – SprintAir – będzie realizował połączenia z Krakowem i Berlinem (po trzy tygodniowo). W sezonie zimowym uruchomione zostanie jeszcze połączenie z Monachium, a w letnim – z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry.

– Niezmiernie mnie cieszy, że organizatorzy konkursu, którzy szukają najlepszych inwestycji budowlanych po obu stronach wschodniej granicy UE, docenili właśnie nasze lotnisko – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Opłacała się dbałość o najdrobniejsze szczegóły wykończenia, zastosowanie unikatowych i charakterystycznych dla naszego regionu materiałów oraz nacisk na odniesienie się w projekcie do walorów otaczającej nas natury. Dzięki temu Port Lotniczy w Szymanach wyznacza estetyczne i funkcjonalne wzorce, a także promuje innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania.

Kapitułę konkursu urzekły właśnie elementy stanowiące rozpoznawalną symbolikę regionu, zwłaszcza układ dachu hali, a także detale architektoniczne: elementy ozdobne elewacji oraz elementy podwieszane wewnątrz obiektu, takie jak „żurawie”, taras z desek kompozytowych, gazony obsadzone trawami ozdobnymi, okrągłe drewniane belki przypominające trzciny na elewacji oraz wewnątrz hali przylotów i odlotów. Od strony elewacji frontowej jak i od strony przylotów wejścia i wyjścia z terminala zaprojektowano w formie mazurskich domów wykonanych z drewna.

„Kryształowe Cegły” przyznano po raz piętnasty. Konkurs organizuje Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. W tegorocznej edycji startowały 42 obiekty: 30 z Polski, 9 z Białorusi i 3 z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna