MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poświętne. Pomnik żołnierzy wyklętych zdewastowany. Zamazany Bury. Policja już prowadzi dochodzenie

(mg)
Zdjęcia z odsłonięcia tablicy żołnierzy wyklętych w gminie Poświętne
Zdjęcia z odsłonięcia tablicy żołnierzy wyklętych w gminie Poświętne lapy.pl
Napis: mordercy i zamazane nazwisko Burego. Tak został zniszczony pomnik poświęcony żołnierzom wyklętym w gminie Poświętne. Sprawą zajmuje się policja.

- Policjanci są w tej chwili na miejscu zdarzenia. Prowadzone jest dochodzenie w kierunku znieważania pomnika - mówi nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Chodzi o pamiątkową tablicę w gminie Poświętne. Umieszczono na niej napis: W hołdzie żołnierzom 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego kpt. Romualda Rajskiego „Burego”, ppor. Kazimierza Chmielowskiego „Rekina” 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, ppor. Lucjana Minkiewicza „Wiktora”, ppor. Władysława Łukasika „Młota”, którzy w dniu 28 kwietnia 1946 roku pod Brzozowem Muzyłami stoczyli zwycięską bitwę z grupą operacyjną UB, MO i KBW. Wdzięczni rodacy.

Łupaszka patronem ulicy, Bury na pamiątkowej tablicy. Obydwaj ciągle dzielą Podlasian

- W piątek rano dostałem telefon, że ktoś zbezcześcił pomnik. Od razu zawiadomiłem policję. Nikt się chyba nie spodziewał takiej reakcji - mówi wójt gminy Poświętne Witold Łapiński.

Na pomniku ktoś napisał mordercy. Zostało też zamazane nazwisko Romualda Rajskiego „Burego”. To żołnierz, który od lat dzieli Podlasian.

Oddział, którym dowodził Romuald Rajs w 1946 roku spacyfikował kilka prawosławnych wsi w okolicach Bielska Podlaskiego: Zanie, Zaleszany, Końcowiznę, Szpaki, i Wólkę Wygonowską. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej zginęło wówczas 79 osób, w tym kobiety i dzieci.

- Ja się do tego nie odnoszę. Nasz pomnik ma upamiętnić bitwę z 1946 roku - podkreśla wójt.

Więcej w poniedziałek w papierowym wydaniu "Kuriera Porannego".

Zobacz też:

Zgadzam się w dwustu procentach – mówił przechodzący starszy pan. A pani z wózkiem, że każdy kto ma na rękach krew choć jednego dziecka nie może być bohaterem. – A Łupaszko miał na sumieniu więcej niż jedno dziecko – denerwowała się. Na płocie otaczającym plac budowy przy ul. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko ktoś namalował napisy: ulica mordercy, ludobójca Łupaszko, miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii.  Natomiast do tabliczki z nazwą ulicy dolepiono napis: zbrodniarz.<iframe src="//get.x-link.pl/c69a3ce6-52ba-a5dd-d996-8124cafb2f60,511d0a29-f74b-85c9-e79c-5165b2504110,embed.html" width="854" height="480" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen="" allow="autoplay; fullscreen" scrolling="no"></iframe>

Napisy na osiedlu Skorupy w Białymstoku: "Łupaszko morderca"...

Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna