MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Potępiam inwazję Rosji na niepodległą Ukrainę". Arcybiskup Sawa przeprasza za list do Cyryla

agsa
Arcybiskup Sawa
Arcybiskup Sawa Piotr Łozowik
Jednoznacznie potępia atak Rosji na niepodległą Ukrainę, popiera potrzebę uniezależnienia się Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie i przeprasza za list do patriarchy Rosji Cyryla. Arcybiskup Sawa, prawosławny metropolita, odniósł się właśnie do sytuacji, której głośno było przed kilkoma dniami.

Przed kilkoma dniami list zwierzchnika polskiej Cerkwi prawosławnej opublikował portal patriarchat moskiewski. W Polsce został zamieszczony na łamach portalu ekumenizm.pl. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przesłał gratulacje z okazji 14. rocznicy objęcia przez moskiewskiego duchownego zwierzchnictwa na rosyjską Cerkwią.

Oburzenie po opublikowaniu listu metropolity Sawy do zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Cyryl wspiera inwazję Rosji na Ukrainie

- Przez okres Waszej Patriarszej służby, dzięki wysiłkom Waszej Świątobliwości, Rosyjska Cerkiew Prawosławna lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych. Wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi – stara się ją zniszczyć. Naocznie świadczy o tym to, co stało się w Ukrainie. Jednak moc Boża jest wielka – jest ona niezwyciężona. Głęboko wierzymy, że zło, niszczące boski cerkiewny organizm, zostanie zniszczone przez zwycięzcę śmierci i piekła – Chrystusa" - czytamy w liście.

Kończąc pozdrowienia, metropolita Sawa życzył Cyrylowi ”obfitej pomocy Bożej, wspierającej w niesieniu trudów posługi zwierzchnika Cerkwi”.

List wywołał wzburzenie, gdyż patriarcha Cyryl od początku konfliktu wyraźnie popiera napaść Rosji na Ukrainę.

W sobotę 4 lutego metropolita Sawa sprostował swoje słowa. List do Cyryla nazwał "zwyczajową depeszą", jaką zwierzchnicy Kościoła zwykle się pozdrawiać z okazji ważnych rocznic i uroczystości. Podkreślił:

"Potępiałem i potępiam zbrodniczą inwazję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę".

Metropolita Sawa napisał też w oświadczeniu, że robi wszystko, by wspierać Ukraińców: i tych, którzy zostali w ojczyźnie, jak i tych, którzy zdecydowali się na emigrację. Kolejną ważną kwestią, którą poruszył, jest jego poparcie dla uniezależnienia się Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie.

Oświadczenie zakończył słowami:

Wybaczcie mnie, grzesznemu.

Oto całe oświadczenie Metropolity Sawy:

_Komunikat Kancelarii Metropolity
04 lutego 2023
Do wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
Umiłowani Siostry i Bracia,
Zwyczajowa osobista depesza, jakimi pozdrawiają się wzajemnie Zwierzchnicy Lokalnych Kościołów Prawosławnych z okazji rocznic ingresu, dnia imienin lub urodzin, skierowana przeze mnie do Patriarchy Moskiewskiego i Wszechrusi wywołała szereg komentarzy i wzbudziła niepokój u części wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Pragnąc w ostateczny sposób przeciąć wszelkie interpretacje użytych w depeszy sformułowań jednoznacznie oświadczam:
Potępiałem i potępiam zbrodniczą inwazję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę. Wyraz temu stanowisku dałem jeszcze w marcu 2022 roku kierując apel o jej zaprzestanie zarówno do Federacji Rosyjskiej jak i osobiście do Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla.
Wielokrotnie wyrażałem swoje zdumienie i zażenowanie wypowiadanymi przez Patriarchę Cyryla słowami na temat wojny w Ukrainie. Nie podzielałem i nie podzielam tych opinii i uważam, że nie służą przywróceniu pokoju w Ukrainie oraz negatywnie wpływają na postrzeganie Prawosławia.
Zarówno ja osobiście, jako Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, jak i Episkopat oraz duchowieństwo i wierni wspieramy Naród Ukraiński w dążeniu do odzyskania pełnej wolności, suwerenności i integralności kraju.
Od samego początku wojny, o czym świadczą zarówno wypowiedzi poszczególnych Biskupów jak i wszystkie oficjalne dokumenty św. Soboru Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego obradującego pod moim przewodnictwem, popieraliśmy i nadal popieramy potrzebę uniezależnienia się Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie. Wielokrotnie apelowaliśmy do Jego Świątobliwości Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja o zwołanie Spotkania Zwierzchników Lokalnych Cerkwi Prawosławnych celem podjęcia w tej sprawie ogólnoprawosławnej decyzji rozwiązującej trudną sytuację kanoniczną, celem uniknięcia kolejnych rozłamów w łamach św. Prawosławia.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny zaangażował się od samego początku w niesienie materialnej, duszpasterskiej oraz moralnej pomocy uchodźcom z Ukrainy, o czym świadczy działalność Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” zarówno na szczeblu ogólnocerkiewnym, jak i diecezjalnym. Z całym spektrum tej działalności można zapoznać się na stronach internetowych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i poszczególnych diecezji. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej działalność tę uznał za szlachetną i odznaczył przedstawicieli „Eleosu” Krzyżami Zasługi.
Siostry i Bracia,
Całe swoje życie poświęciłem służbie Bogu, Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu, naszej Ojczyźnie Rzeczpospolitej Polskiej, patriotycznej edukacji młodych pokoleń, organizacji prawosławnego duszpasterstwa wojskowego, a także pomocy potrzebującym. Jednoznacznie stwierdzam, że moja depesza została wysłana jedynie by spełnić wymogi przyjęte protokołem, bez uwzględnienia trudnej sytuacji geopolitycznej. Perspektywa ostatnich dni oraz dokonana przez wielu interpretacja moich zamiarów i słów w sposób sprzeczny z moimi intencjami pokazuje, iż pomyliłem się, a sytuacja wymagała większej ostrożności. Dlatego wyrażam swój żal, że wywołałem tak duże zamieszanie medialne, narażające wspólnotę Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na – niezasłużony przez Nią – ból.
W duchu zbliżającej się w naszym Kościele Niedzieli Wybaczenia Win zwracam się do Was Bracia i Siostry w Chrystusie, a także do wszystkich Rodaków: wybaczcie mnie, grzesznemu.
Z Bożej łaski pokorny,

  • Sawa
    Metropolita Warszawski i całej Polski
    Warszawa 4 lutego 2023 roku_

za: orthodox.pl

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Potępiam inwazję Rosji na niepodległą Ukrainę". Arcybiskup Sawa przeprasza za list do Cyryla - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna