Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pow. kolneński. Chciała sprzedać buty - straciła 3,5 tys. zł

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Oszuści internetowi wykorzystują portale ogłoszeniowe oraz komunikatory internetowe, aby wyłudzić od potencjalnych ofiar jak największą sumę pieniędzy. Ostatnio ofiarą przestępców padła 28-letnia mieszkanka pow. kolneńskiego.

W sobotę zgłosiła się do policjantów. Kobieta twierdziła, że została oszukana podczas sprzedaży butów. Z relacji kobiety wynikało, że na jednym z portali aukcyjnych zamieściła ogłoszenie. Po chwili otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej ofertą, której wysłała swój numer konta bankowego.

Czytaj też: Mieszkanka okolic Sejn straciła blisko 170 tys. zł. To kolejna w Podlaskiem ofiara oszustwa "na zdalny pulpit"

W odpowiedzi otrzymała link, który miał służyć do weryfikacji jej konta. Po wejściu w niego, została przekierowana na stronę banku, gdzie podała numer karty bankomatowej, jej datę ważności oraz kod CVC. Następnie otrzymała wiadomości tekstowe z banku w celu potwierdzenia przelewów.

- Mieszkanka powiatu kolneńskiego nie przeczytała dokładnie treści otrzymanych wiadomości i wysłała kody w celu potwierdzenia transakcji - relacjonuje sierż. Ewa Zabłocka z KPP w Kolnie.

Wtedy przyszła do 28-latki wiadomość, że z jej kont zniknęło 3,5 tysiąca złotych. Kobieta domyśliła się, że padła ofiarą oszustwa. Zablokowała swoją kartę w banku i powiadomiła policjantów.

Zobacz także: Obywatelskie zatrzymanie oszusta "na policjanta". Komendant miejski białostockiej policji: "takiego przypadku jeszcze nie było"

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych i przypominają kilka zasad, które pomogą uniknąć oszustwa.

  • Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną.
  • Nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2, który jest nadrukowany obok podpisu.
  • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz.
  • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna