Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pow. sokólski. "Człowiek wpadł do przerębla". Policjanci pod okiem strażaków szkolili się z ratownictwa na lodzie

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Strażacy są wyposażeni w specjalistyczne sanie do wyciągania ludzi, pod którymi załamał się lód. Bywa jednak, że to policja jest pierwsza na miejscu zdarzenia. Stąd takie ćwiczenia, jak te w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej
Strażacy są wyposażeni w specjalistyczne sanie do wyciągania ludzi, pod którymi załamał się lód. Bywa jednak, że to policja jest pierwsza na miejscu zdarzenia. Stąd takie ćwiczenia, jak te w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej KPP Sokółka
Na tydzień przed rozpoczęciem zimowych ferii mundurowi uczyli się skutecznie i bezpiecznie ratować innych.

Zimowe ferie dla uczniów z woj. podlaskiego rozpoczną się 24 stycznia. Część z nich w czasie wolnym od szkoły wybierze się pewnie na profesjonalne lodowisko. Choć mróz na razie odpuścił, gdy temperatury spadną poniżej zera na zbiornikach wodnych też pojawia się lód, a wraz z nim – miłośnicy chodzenia po tafli.

Specjaliści ostrzegają - ryzykowne jest każde wejście na lód. Jego minimalna grubość powinna wynosić 10 cm. Problem w tym, że pokrywa lodowa - nawet przy bardzo niskich temperaturach - w różnych miejscach ma różną grubość. Np. lód jest zawsze cieńszy w miejscu, gdzie rozrastają się trzciny, a także w okolicach tam, mostów, śluz i ujścia wody.

Czytaj też: Ćwiczenia transgraniczne w Zabłudowie. Podlascy i litewscy strażacy uczestniczyli w szkoleniach

W sytuacji załamania się lodu wyjście z lodowatej wody jest bardzo trudne, nawet dla osoby dobrze pływającej. Taka sytuacja może się skończyć tragicznie. Głównym powodem śmierci jest hipotermia.

Policja może przypominać o zasadach bezpieczeństwa, ale sama też się szkoli, jak właściwie przeprowadzić akcje ratunkową. W niedzielę takie ćwiczenia odbyły się w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej. Funkcjonariusze szkolili się pod czujnym okiem strażaków i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ćwiczenia miały formę symulacji udzielania pomocy osobom, które na skutek załamania się lodu wpadły do wody i nie mogą o własnych siłach wydostać się na brzeg.

- Szkolenie było bardzo realistyczne. Polegało ono na faktycznym wyciągnięciu z wody osoby znajdującej się w przeręblu. Użyto do tego specjalnych sań - relacjonuje sierżant Ewelina Wiśniewska z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.

Wspólne ćwiczenia odbyły się w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego #niezaWODNYratownik. Wszystko po to, by skutecznie współdziałać w realnych zdarzeniach.

Zobacz także: Podlaska policja ćwiczyła na białostockim lotnisku Krywlany. Ściągnięto bojowy helikopter Black Hawk

Miłośnikom rekreacji na świeżym powietrzu przypominamy o podstawowych zasadach.

Jeśli załamie się pod tobą lód:

  • natychmiast wołaj o pomoc,
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów,
  • spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś,
  • jeżeli lód załamuje się przed tobą, posuwaj się w kierunku, z którego przyszedłeś, załamując przed sobą lód tak daleko, jak będzie to możliwe (jeśli lód nie będzie się już załamywał, wydostań się na niego),
  • po lodzie poruszaj się, czołgając, a gdy tafla lodu będzie robiła się coraz grubsza, przemieszczaj się na czworakach,
  • znajdź ciepłe schronienie najszybciej, jak to możliwe,
  • jeśli nie możesz wydostać się na lód, wołaj o pomoc i staraj się nie ruszać (ograniczysz w ten sposób utratę ciepła z organizmu).

W czasie przebywania na lodzie z chwilą usłyszenia jakichkolwiek trzasków czy zauważenia pęknięć, bezzwłocznie zatrzymaj się i bardzo spokojnie, bez paniki, wycofaj się na przebytą wcześniej trasę i natychmiast zejdź z lodu.

Kiedy zauważysz osobę, pod którą załamał się lód:

  • natychmiast wezwij pomoc,
  • nie wchodź na lód, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod tobą również się załamie,
  • jeżeli poszkodowany jest blisko brzegu, postaraj się podać mu jakiś przedmiot lub rzucić coś, czego mógłby się trzymać (np. linę, gałąź, kurtkę),
  • pomóż poszkodowanemu wydostać się na krawędź lodu,
  • po wyciągnięciu poszkodowanego zabezpiecz go przed utratą ciepła (zdejmij mokre ubrania, okryj czymś suchym, podaj ciepły napój, słodki baton).
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna