Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat siemiatycki > Pielgrzymi dotarli na Św. Górę Grabarkę

opr. online
Do prawosławnego sanktuarium na Św. Górze Grabarce koło Siemiatycz dotarły w poniedziałek po południu ostatnie piesze pielgrzymki wiernych, zdążających na 2- dniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego.

To najważniejsze w roku święto na Grabarce. Wczesnym popołudniem dotarła tam m.in. największa w kraju pielgrzymka z Białegostoku, w której szło około pół tysiąca osób.

Po raz 23. zorganizowało ją Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Jej uczestnicy szli od ubiegłego czwartku, pokonali blisko 130 km. Na miejscu są także uczestnicy pielgrzymek z innych miejscowości Podlasia oraz z Warszawy i Jabłecznej, gdzie jest prawosławny klasztor.

Z każdą godziną ludzi przybywa, ale na razie nie ma problemów z dojazdem do sanktuarium, nie ma też tłoku na parkingach. Wiernych jest bowiem mniej, niż przed rokiem, gdy święto na Grabarce wypadło w sobotę i niedzielę i było związane z jubileuszem 60- lecia tamtejszego żeńskiego klasztoru.

Głównej wtorkowej liturgii ma przewodniczyć zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych prawosławnych hierarchów.

Jak zwykle tłok panuje wokół cerkiewki na wzgórzu. Niektórzy wierni obchodzą ją na kolanach, dziękując za łaski lub modląc się w różnych intencjach. Inni stoją w kolejkach, by pomodlić się przy ikonach lub wejść do świątyni.

Zapełniona jest też kapliczka przy cudownym źródle. Wierni wierzą, że woda stamtąd ma uzdrawiającą moc. Chusteczkami przemywają twarz i chore, bolące miejsca, mokre chusteczki zostawiają na trawie przy kapliczce. "To tak, jakby nasze choroby zostawić w tym miejscu" - mówią. Wodę zabierają też do domów.

Wiele osób przyniosło lub przywiozło ze sobą drewniane krzyże wotywne różnej wielkości, które ustawiają w różnych intencjach na Świętej Górze.

Przez lata ustawiono ich na Grabarce już tysiące, na wielu napisane są prośby do Boga. Wśród starych i nowych krzyży widać modlących się, ale i wypoczywających po trudzie pielgrzymowania ludzi. Największe, kilkumetrowe krzyże ustawiają zorganizowane grupy pielgrzymów, m.in. z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Pierwszy dzień obchodów Święta Przemienienia Pańskiego poświęcony jest ikonie Matki Boskiej Iwierskiej, której kopia jest na Grabarce od 2000 roku jako dar milenijny mnichów z greckiej Góry Athos.

Grabarka wraz ze Świętą Górą, małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem - to dla prawosławnych święte miejsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna