Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wysokomazowiecki. Kościół parafialny p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie wpisany do rejestru zabytków

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
W poniedziałek (25 lipca) Podlaska Konserwator Zabytków podpisała decyzję dotyczącą wpisania do rejestru zabytków województwa podlaskiego kościoła parafialnego p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie. Dodatkowo ochroną objęte zostało ogrodzenie, brama i kostnica. Kościół powstał w XIX wieku.

Kościół parafialny p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie został wzniesiony w latach 1888-1893 według projektu warszawskiego architekta Jana Hinza, z fundacji Joanny z Wulfersów. Budowę kościoła prowadzono staraniem ich córki Joanny Ostrowskiej. Pracami kierował inżynier powiatowy Stefan Kucharzewski, zaś nadzór sprawował inżynier gubernialny Adam Skowroński. Kościół wybudowany został w stylu neogotyckim. Dach pokryty jest blacha ocynkowaną, malowaną na czerwono. Świątynia została założona na rzucie prostokąta, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Kościół zachowany jest w dobrym stanie.

Kościół parafialny p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie w typie tzw. wiejskiej katedry, stanowi cenny w skali regionu i kraju neogotycki obiekt sakralny, którego architektura reprezentuje wysoki poziom artystyczny. O jego wartościach artystycznych świadczą zastosowane elementy i detale charakterystyczne dla stylu neogotyckiego m.in. blendy arkadkowe, ostrołuki, maswerki, trójkątne szczyty, rozeta, wimpergi, czy fryzy wykonane z czerwonej, nietynkowanej cegły na białym tle. Kościół zachował również monumentalną, proporcjonalną, niezmienioną w swej formie bryłę. Neogotyckie wyposażenie i wystrój z całą pewnością współgra z architekturą, nadając budowli spójny wyraz artystyczny. Zdaniem organu konserwatorskiego wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego przedmiotowych obiektów leży w interesie społecznym, ze względu na zachowane wartości artystyczne, stanowią one bowiem doskonały przykład stylu neogotyckiego w architekturze sakralnej z terenu województwa podlaskiego – wskazuje w decyzji wpisu do rejestru prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Konserwator Zabytków.

Ogrodzenie z bramami i kostnicą nawiązują stylowo do architektury świątyni. Stanowią uzupełnienie neogotyckiej kompozycji kościoła. Poprzez materiał ich wykonania, mowa o czerwonej cegle, oraz zastosowaniu w ich strukturze elementów takich jak ostrołuki i blendy, obiekty te korespondują ze sposobem dekoracji elewacji świątyni.

Parafia w Kuczynie jest jedną z najstarszych parafii w naszym województwie. Liczy ponad 600 lat. Inicjatorem tworzenia się struktury kościelnej na Podlasiu był bp. Grzegorz z Buczkowa, który m.in. w 1419 r. powołał parafię w Kuczynie.

Zobacz też:Kuczyn. Jubileusz 600-lecia erygowania Parafii w Kuczynie. To jedna z najstarszych parafii w województwie (ZDJĘCIA)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna