Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat wysokomazowiecki. Podaruj dziecku szczęśliwe dzieciństwo zostając rodziną zastępczą!

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
pixabay.pl
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dla dzieci pozbawionych opieki ze strony rodziców biologicznych.

Rodzina jest środowiskiem, które powinno zapewniać dzieciom wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i miłość. Niestety nie każde z nich ma tyle szczęścia, by wzrastać w takiej rodzinie, dlatego w trosce o ich dobro powstały rodziny zastępcze, które dają im to, czego nigdy nie miały: radość, miłość, bezpieczeństwo, uśmiech na twarzy – czyli szczęśliwe dzieciństwo!

- Na terenie powiatu wysokomazowieckiego funkcjonuje 29 rodzin zastępczych, które otoczyły swoją opieką 51 dzieci. Niestety ta liczba rodzin jest wciąż niewystarczająca. Poszukiwani są chętni, którzy zabiorą dzieci do swoich domów, by nie musiały być odwożone do placówek opiekuńczo-wychowawczych - informuje Iwona Kalinowska, dyrektor PCPR w Wysokiem Mazowieckiem. - To ważne, aby pozostawały w swoich środowiskach, miały kontakt z domem i własną rodziną. Dlatego ciągle poszukujemy kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych - dodaje.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobom niepozostającym w związku małżeńskim, jeżeli spełniają następujące warunki:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej
  • nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej
  • wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku, gdy taki obowiązek został na nich nałożony
  • nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych
  • są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia oraz opinią o posiadaniu predyspozycji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, wystawioną przez psychologa;
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe, umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

- Nikt nie oczekuje, że kandydaci będą idealnymi rodzicami zastępczymi, ale oczekujemy współpracy, a następnie wypracowania wspólnej, przemyślanej decyzji dotyczącej opieki zastępczej - podkreśla dyrektor PCPR.

Rodzina zastępcza jest formą czasowej opieki nad dzieckiem, sprawowana do momentu rozwiązania przez rodziców biologicznych sytuacji kryzysowej w jakiej się znaleźli i jaka stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa ich dzieci.

Rodziny mogą być spokrewnione z dzieckiem, gdy opieki podejmuje się ktoś z rodziny (dziadkowie, rodzeństwo), ale także niezawodowe. Odrębną grupę stanowią zawodowe rodziny zastępcze - takie rodziny przez cały czas trwania umowy muszą być gotowe na przyjęcie dziecka. Rodziny, które podejmują się opieki nad dzieckiem, otrzymują co miesiąc pełne wsparcie instytucji oraz pomoc pieniężną na jego utrzymanie.

Kontakt do zgłoszenia:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem
ul. Mickiewicza 1,
18-200 Wysokie Mazowieckie
tel: 86 306 72 08 lub 502 153 040
e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna