Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powietrze niemal bez skazy

luk
Wyniki raportu wskazują, że mieszkamy na najmniej zanieczyszczonych terenach

Powietrze w regionie północno-wschodniej Polski jest najczystsze w Polsce. Najlepiej jest w warmińsko-mazurskim, ale także mieszkańcy podlaskiego nie mają większych powodów do obaw - wynika z raportu "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie zapaleń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych", opracowanym w ramach XI edycji ogólnopolskiej kampanii "Zdrowe Zatoki".

Raport specjalny został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2010 roku. Okazuje się, że w podlaskim i warmińsko-mazurskim nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia związków chemicznych szkodliwych dla układu oddechowego (dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu, ozonu ani pyłu PM 2,5).

Jedyną substancją o podwyższonym poziomie jest pył PM 10, obecny w podwyższonym stężeniu w całej Polski. Niemniej to stężenie w naszym regionie jest najniższe w kraju. To dobra wiadomość, bo pył zawieszony PM 10, oddziałuje szkodliwie przede wszystkim na zdrowie ludzkie, przedostając się do organizmu człowieka przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Jego cząsteczki wnikają też do układu krwionośnego.

Maksymalne przekroczenia dopuszczalnego poziomu dobowego stężenia PM 10 są na szczęście w naszym regionie nawet kilkakrotnie niższe, niż np. w województwach śląskim i małopolskim. To niewątpliwie zasługa tego, że mieszkamy na terenie Zielonych Płuc Polski, charakteryzujących się wyjątkowo czystym powietrzem. Ale mogłoby być lepiej.

- Raport, który opracowaliśmy w ramach XI edycji kampanii "Zdrowe Zatoki", analizuje bardzo szczegółowo problem zanieczyszczenia powietrza, które w znaczący sposób zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zatok przynosowych - powiedział dr Piotr Rapiejko, specjalista otolaryngolog, członek Rady Programowej ogólnopolskiej kampanii "Zdrowe Zatoki" oraz autor medycznej części raportu. - Wyniki, jakie udało nam się uzyskać, niestety prowadzą do pesymistycznych wniosków. Mamy nadzieję, że raport przyczyni się do dyskusji w środowisku mediów, lekarzy i społeczności lokalnych. Wierzę, że zdamy sobie sprawę z realnego zagrożenia i podejmiemy kroki w celu poprawy tej niebezpiecznej dla naszego zdrowia sytuacji.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna