Podlascy strażacy pomagają powodzianom z południa Polski
Jacek Brzozowski Wojewoda Podlaski w niedzielne popołudnie wziął udział w wideokonferencji z szefami Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Infrastruktury, przedstawicielami służb i pozostałymi wojewodami. Omawiano sytuację na dotkniętym już powodzią obszarze południowo-zachodniej Polski oraz działania podjęte na pozostałych, zagrożonych w różnym stopniu, terenach.
- Województwo podlaskie solidaryzuje się z powodzianami oraz funkcjonariuszami służb, którzy teraz z narażeniem zdrowia i życia walczą z żywiołem o bezpieczeństwo ludzi i ich dobytku. Dziś wczesnym rankiem na południe Polski wyruszyło 38 podlaskich strażaków z 9 wozami i specjalistycznym sprzętem - poinformował w niedzielę Jacek Brzozowski Wojewoda Podlaski.
Opublikowany przezFacebook
Białystok organizuje zbiórkę na rzecz powodzian
Również Białystok zaoferował pomoc powodzianom i rozpoczyna zbiórkę potrzebnych rzeczy:
- wody do picia w butelkach
- środków czystości i środków higienicznych
- suchej żywności
- karmy dla zwierząt
Od poniedziałku, 16 września, od godz. 12 można je przynosić do Centrum Aktywności Społecznej przy św. Rocha 3 w Białymstoku.
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zbiera dary przy dworcu
Zbiórkę prowadzi także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Do punktu przy PKS Nova można przynosić wodę do picia w butelkach, środki czystości i higieniczne, suchą żywność i karmy dla zwierząt.
Polski Czerwony Krzyż rozpoczyna zbiórkę, by pomóc powodzianom
W związku z bardzo trudną sytuacją na południu Polski, również Polski Czerwony Krzyż uruchomił akcję #NaRatunekPowódź. W niedzielę do Kłodzka wysłano 8 agregatów prądotwórczych, 20 nagrzewnic, 1000 koców oraz 1000 łóżek polowych z akcesoriami. Łączna wartość dostarczonych materiałów to 650 tys. zł. A to dopiero początek.
- W poniedziałek o godz. 9.00 rozpoczęły pracę Oddziały Rejonowe PCK w Suwałkach, Łomży, Sokółce i oczywiście w Białymstoku, gdzie prowadzona będzie zbiórka darów dla powodzian. Zbieramy wyłącznie rzeczy nowe: śpiwory, koce, ubrania, żywność długoterminową, wodę i kosmetyki - mówi Ewelina Sadowska-Dubicka, Okręgowy Koordynator ds. Komunikacji i Fundraisingu w Podlaskim Oddziale Okręgowym PCK.
Zbiórka rzeczowa w dniach 16-20 września (w razie potrzeby, będzie przedłużana):
- W Białymstoku dary przynosimy do siedziby PCK (ul. Warszawska 29) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-17.00, natomiast w sobotę w godz. 9.00-15.00.
- W Suwałkach dary przynosimy od pon. do pt. do siedziby PCK (ul. Pułaskiego 26A/114) w godz. 10.00-18.00.
- W Sokółce trwa zbiórka w holu Starostwa Powiatowego (ul. Piłsudskiego 8) w godz. 8.00-15.00.
- W Łomży (ul. Szosa Zambrowska 1/27) w godz. 9.00-12.00, a w środy 10.00-13.00. (UWAGA! godziny dyżurów oddziału PCK Łomży zapewne jeszcze ulegną zmianie) - do Łomży przynosimy wyłącznie drobniejsze rzeczy. Większe prosimy kierować na PCK Białystok.
- W Czarnej Białostockiej pod szyldem PCK zbiórkę pomocy rzeczowej prowadzi Urząd Miejski (ul. Torowa 14A) w godz. 8.00-15.00.
Zbiórki PCK prowadzi również w wielu szkołach w regionie.
17 września Grupa Wsparcia Humanitarnego z województwa podlaskiego jedzie na południe Polski, by wydawać pomoc humanitarną, udzielać pomocy psychologicznej, wspierać służby mundurowe w ewidencjonowaniu ewakuowanych, wydawać ciepłe napoje czy żywność.
Biznesowi PCK przygotował dedykowane umowy użyczenia i umowy darowizn.
Z każdego zakątka świata naszą zbiórkę można wesprzeć finansowo:
- PayU: https://pck.pl/wspieraj-nas/
- Zrzutka: https://zrzutka.pl/tf6sjc
- numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
- BLIK: 794 33 22 11 z dopiskiem Powódź
Opublikowany przezFacebook
Powódź w południowej Polsce
Sytuacja powodziowa w południowej Polsce pogarsza się z każdą godziną. Zerwanie tamy w Stroniu Śląskim doprowadziło do zalania wielu okolicznych terenów, co jeszcze bardziej zwiększyło ryzyko powodzi w regionie. Dodatkowo, w Głuchołazach, gdzie już wcześniej dochodziło do ewakuacji mieszkańców, zerwały się dwa mosty, co skutecznie odcięło niektóre części miasta od dostępu do pomocy. Burmistrz Głuchołaz poinformował, że sytuacja jest dramatyczna, a woda wciąż się podnosi.
W Kłodzku sytuacja nie wygląda lepiej. Przerwane wały przeciwpowodziowe spowodowały zalanie miasta, gdzie woda w kranach jest niezdatna do picia, a infrastruktura wodociągowa została poważnie uszkodzona. Miasto pozostaje bez dostępu do prądu, co dodatkowo utrudnia działania ratunkowe. W Kłodzku pomoc poszkodowanym niosą obecni na miejscu ratownicy z Grupy Ratownictwa Medycznego PCK z Wrocławia.
Opublikowany przezFacebook
Przeczytaj też: Powódź stulecia w dawnym województwie białostockim i łomżyńskim na archiwalnych zdjęciach. W 1979 roku wielka woda zalała miasteczka i wsie
Opublikowany przezFacebook
Osiedle Nysa, Kłodzko.⚠️
Nadesłał Czytelnik
Opublikowany przez Lubuscy Łowcy Burz Niedziela, 15 września 2024
Opublikowany przezFacebook
Opublikowany przezFacebook
Opublikowany przezFacebook