Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do biur. Co musi zapewnić pracodawca? "Jeżeli mamy wątpliwości, możemy zgłosić się to do Państwowej Inspekcji Pracy"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Największy problem pracodawcom sprawiało zapewnienie tego odstępu między pracownikami.
Największy problem pracodawcom sprawiało zapewnienie tego odstępu między pracownikami. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
Wielu pracodawców podjęła decyzję, że właśnie po przedłużonym weekendzie pracownicy stopniowo wrócą do pracy stacjonarnej. Jednak działania w tym zakresie powinny zostać poprzedzone kompleksową oceną ryzyka i przystosowania biura. Przed pracodawcami szereg warunków do spełnienia.

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na dodatkowe aspekty powrotów do pracy, które powinien zabezpieczyć pracodawca. Do kluczowych środków organizacyjnych PIP zalicza m.in. zmianowość na stanowiskach pracy, zwiększenie czasu trwania i liczby przerw w pracy czy kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonania określonych działań. Równie istotne są środki ochrony osobistej takie jak m.in. maseczki czy przyłbice. Pracodawca powinien prowadzić także obserwacje przestrzegania nowych reguł i sprawować wzmocniony nadzór nad zatrudnionymi.

W zakładzie należy zredukować do minimum kontakt fizyczny między pracownikami i pamiętać o zachowaniu odległości stanowisk pracy. To dotyczy również miejsc, w którym organizowane są przerwy na posiłki (np. stołówka, kuchnia). Jeśli to możliwe, należy zapewnić najbardziej narażonym osobom możliwość pracy w domu.

- Przede wszystkim w biurze musi zostać zachowany odstęp wynoszący minimum 2 metry pomiędzy biurkami pracowników. Łatwiej jest oczywiście w momencie kiedy pracownicy posiadają własne pokoje. Jednak jeżeli praca odbywa się na open space, to te biurka muszą zostać rozłączone, żeby ta odległość 2 metrów została zachowana- tłumaczy w rozmowie z AIP Monika Banyś, Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Ponadto w pracy muszą się znaleźć wszystkie rekomendacje dotyczące korzystania ze wspólnych przejazdów, korzystania z wind czy w ogóle wejść na teren zakładu. Bardzo często w biurowcach, największy tłum jest o 9 rano, więc tutaj też na pewno muszą pojawić się wskazówki dotyczącego tego jak pracownicy mają się ustawiać np. w kolejce do winy, żeby zachować odpowiednie odległości pomiędzy sobą. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze podstawowy warunek, czyli środki ochrony oraz zapewnienie środków dezynfekujących.

- Największy problem pracodawcom sprawiało zapewnienie tego odstępu między pracownikami. O ile jest to w miarę łatwe w biurze, to w niektórych halach produkcyjnych pojawia się już problem- mówi Banyś.

Jednocześnie ekspert zwraca uwagę, że przestrzeń w biurach najczęściej jest dostosowana do określonej liczby pracowników, dlatego nie zawsze logistycznie da się rozwiązać tę sytuację, dlatego wiele firm decyduje się na wprowadzenie pracy rotacyjnej.

Tutaj pojawia się pytani o przyszłość biur. Czy firmy całkowicie przejdą na pracę zdalną? - Część firm będzie z rezygnowała z biur ale z drugiej strony ci, którzy będą chcieli je zachować, będą musieli „rozsadzić” pracowników, to może się okazać, że będą potrzebowali więcej przestrzeżeni biurowej, niż przed wybuchem epidemii- mówi Banyś.

Jeżeli pracownik ma jakieś wątpliwości, czy wszystkie zasady bezpieczeństwa są zachowane powinien się skontaktować z Państwową Inspekcją Pracy ale tak naprawdę najpierw takie wątpliwości powinny być zgłaszane pracodawcy czy osobie odpowiedzialnej za BHP.

Obejrzyj wideo:

Kontrola NIK: Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego zajmują coraz większy obszar Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna