MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstał domowy test wykrywający raka jamy ustnej i gardła. Badanie śliny pomoże we wczesnej diagnostyce trudnych do rozpoznania nowotworów

Marta Siesicka-Osiak
Jedną z grup, której dedykowane są testy wykrywające raka jamy ustnej i gardła, są palacze. Według danych American Cancer Society uzależnienie od tytoniu odpowiada za niemal 30 procent wszystkich zgonów z powodu nowotworów.
Jedną z grup, której dedykowane są testy wykrywające raka jamy ustnej i gardła, są palacze. Według danych American Cancer Society uzależnienie od tytoniu odpowiada za niemal 30 procent wszystkich zgonów z powodu nowotworów. angellodeco/123RF
Rak jamy ustnej jest wyjątkowo trudny do rozpoznania w początkowych stadiach rozwoju. Winny jest brak skutecznych narzędzi diagnostycznych. Przełomem może być pierwszy domowy test wykrywający nowotwory jamy ustnej i gardła, który trafił już na rynek amerykański. Można kupić go przez internet i wykonać samodzielnie w zaciszu domowym. Wykazuje się dużą skutecznością, a wyniki są dostępne w ciągu miesiąca.

Spis treści

Pierwszy taki test na świecie. To rozwiązanie może zwiększyć wskaźnik przeżycia chorych na nowotwory

Test „CancerDetect – Oral & Throat”, który jest produkowany przez amerykańską firmę biotechnologiczną Viome Life Sciences, jako pierwszy na świecie wykrywa raka jamy ustnej i raka gardła. Test został już zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Wykazuje 95 proc. swoistości i 90 proc. czułości.

Czułość testu określa jego zdolność do wskazania osoby z chorobą jako wynik pozytywny. Bardzo czuły test daje niewiele wyników fałszywie ujemnych, a tym samym mniej przypadków choroby jest pomijanych.

Z kolei specyficzność testu odnosi się do zdolności testu do wskazania osoby, która nie ma choroby, jako wynik negatywny. Wysoka specyficzność oznacza, że istnieje niewiele fałszywie dodatnich wyników, a tym samym niewiele fałszywych alarmów.

Eksperci z firmy Viome uważają, że wprowadzenie na rynek ich produktu może stać się kamieniem milowym dla wprowadzenia testów bazujących na ślinie. Służą one do wykrywania raka we wczesnym stadium rozwoju za pomocą zaawansowanej technologii mRNA i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Szybkie wykrycie zmian nowotworowych i zweryfikowanie ich poprzez biopsję daje szansę na zdecydowanie lepsze wyniki leczenia.

– Pomimo wielu innowacji w całym obszarze zdrowotnym nowotwory jamy ustnej i gardła nadal pozostają chorobą zagrażającą życiu z niewielkimi możliwościami wczesnego wykrywania – mówi założyciel i dyrektor generalny Viome Life Sciences, Naveen Jain.

Obecnie zaledwie u 28 proc. chorych dochodzi do zdiagnozowania nowotworu we wczesnej fazie rozwoju. Jeśli zostanie on wystarczająco wcześnie zdiagnozowany, ogólny 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi 84 proc.

Jak działa test na raka jamy ustnej i gardła? Gdzie można go kupić i ile kosztuje?

Test wykrywający raka jamy ustnej i gardła można nabyć za pośrednictwem internetu, a jego koszt to 399 dolarów. Jest prosty w użyciu i wykonanie go zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy zarejestrować swój zestaw, pobrać za jego pomocą próbkę śliny i wysłać ją do laboratorium pod wskazany adres. Wyniki są dostępne w ciągu 4 tygodni.

Test wykrywa w próbkach śliny zmiany na poziomie molekularnym, które są związane z rakiem jamy ustnej (rak płaskonabłonkowy jamy ustnej lub OSCC) i/lub rakiem gardła (rak płaskonabłonkowy jamy ustnej lub OPSCC).

Test powstał przede wszystkim z myślą o trzech grupach docelowych:

  • wszystkie osoby powyżej 50. roku życia,
  • osoby obecnie palące papierosy i e-papierosy oraz żujące tytoń,
  • osoby, które w przeszłości używały wyrobów tytoniowych.

Test jest na razie dostępny jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych z wyjątkiem stanu Nowy Jork.

Po sukcesie „CancerDetect” firma skoncentrowała się na ulepszaniu testów na szereg innych chorób przewodu pokarmowego, w tym nowotworów złośliwych.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna