Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał ważny dokument. Każdy może go przejrzeć

(art)
sxc.hu
Wskazanie, które budynki powinny trafić do ewidencji zabytków.

Postulat niezasłaniania blokami kościoła św. Rocha, czy budowania tylko do trzech kondygnacji przy Rynku Kościuszki. To wszystko można znaleźć w studium historycznym.

Dostępny dla każdego

Dokument został stworzony przez Pracownię Konserwacji Zabytków Arkona z Krakowa i właśnie trafił do białostockiego magistratu. Dostępny jest dla każdego mieszkańca. Można go przeglądać w departamencie urbanistyki przy ul. Białówny 11.

Zawiera on informacje, które posłużą urbanistom jako wskazówki do tworzonych przez nich planów miejscowych.

- Dzięki temu, że jego autorami są specjaliści spoza Białegostoku, mamy pewność, że zawarte w nim oceny są obiektywne - mówi Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki w magistracie.

Konserwatorzy z Krakowa postulują między innymi, by większa niż do tej pory liczba obiektów była chroniona poprzez np. wciąganie do ewidencji zabytków. Z drugiej strony mamy też listę ponad 30 budynków, które powinny być przez konserwatora zabytków usunięte z rejestru, czy ewidencji.

- To na przykład niektóre z domów na Bojarach. Po rozbudowach i obiciu sidingiem, straciły swoje wartości zabytkowe - twierdzi Piotr Firsowicz.

Ile kondygnacji w centrum

Studium odpowiada też na pytanie, które budynki (podczas różnego rodzaju zmian w miejskiej przestrzeni) można usuwać, a które powinny zostać. Proponuje też np., by przy Rynku Kościuszki można było budować tylko do trzech kondygnacji, a przy ul. Warszawskiej - do pięciu.

Specjaliści z Krakowa postulują też zachowanie istotnych w mieście osi widokowych, tak, by ważne zabytki nie były zasłaniane na przykład przez wysokie bloki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna