Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaną klasy z językiem ukraińskim

(jan)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne sxc.hu
Trzy klasy z nauką języka ukraińskiego powstaną od września w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.

Po negocjacjach na takie rozwiązanie przystały władze miasta. Wcześniej o pozytywną decyzję walczył Związek Ukraińców Podlasia.

Przedstawiciele mniejszości ukraińskiej chcieli, aby w popularnej czwórce, w której od wielu lat nauczany jest już język ukraiński, powstały samodzielne klasy dla uczniów uczących się tego języka. Miasto wolało, by chodzili oni do liczniejszych klas z innymi rówieśnikami.

- Sprawa, która z punktu widzenia prawa powinna być formalnością, urosła do rangi poważnego problemu - mówił przewodniczący Związku Andrzej Artemiuk.

Powołania oddzielnych klas chciała też sama szkoła.

- Wszelkie dokumenty złożyliśmy w odpowiednim czasie - zapewniała Maria Ryżyk, nauczycielka i przewodnicząca ZUP w Bielsku Podl.

Szkoła podkreślała, że utworzenie takich klas pozwoli lepiej integrować dzieci uczące się ukraińskiego i wpłynie na lepszą organizację życia szkoły, bo lekcje tego języka w tych klasach mogą być zaplanowane w ciągu lekcyjnym, a nie przed czy po innych lekcjach.

ZUP podkreślał, iż zgodnie z polskim prawem oddziały z dodatkową nauką języka mniejszości narodowej są organizowane, jeśli chęć nauki na poziomie jednej klasy zgłosi co najmniej siedmiu uczniów. W bielskim Zespole Szkół im. Mickiewicza języka ukraińskiego uczy się blisko 130 dzieci spośród ponad 700 uczniów. Ale władze miasta nie zgadzały się na oddzielne klasy.

- Sprawdzaliśmy, jak wygląda ta sytuacja w innych szkołach w całej Polsce. Oprócz całych szkół z dodatkową nauką języka mniejszości narodowej, nigdzie nie organizowano wydzielonych małych klas - mówił wiceburmistrz Jan Radkiewicz.

Ostatecznie podczas spotkania samorządowców, działaczy i dyrekcji szkoły, doszło do porozumienia.

- W specjalnie wydzielonej klasie pierwszej podstawówki będzie się uczyło 24 chętnych, w klasie czwartej SP - 12, a w klasie pierwszej gimnazjum - 19. Takie zapisy wprowadzimy w arkuszu organizacyjnym szkoły - wyjaśnił Radkiewicz.

Klasa gimnazjalna będzie się składała z uczniów uczących się ukraińskiego i na te zajęcia nieuczęszczających. Wiceburmistrz zapewniał też, że na takim rozwiązaniu nie ucierpią pozostali uczniowie szkoły.

- W innych oddziałach w tych rocznikach liczba uczniów będzie się wahała pomiędzy 24 a 26 osobami - mówił Radkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna