Muzeum Kanału Augustowskiego będzie miało nowoczesny wygląd
Muzeum ma mieć nieregularny plan dopasowany do narożnika działki. Jego bryła będzie „wiła się” wzdłuż południowej granicy terenu. Dzięki zastosowaniu płaskiego dachu zyskamy współczesny, minimalistyczny wygląd. Z zewnątrz część elewacji pokryta zostanie elementami ozdobnymi z drewna modrzewiowego. Całość dobrze będzie komponowała się z istniejącą już Bazą Kajakarzy i nowym placem zabaw na Błoniach – zapowiada Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.
Co znajdzie się w Muzeum Kanału Augustowskiego?
Na parterze muzeum zaplanowano:
- dużą salę wielofunkcyjną,
- dwa pomieszczenia wystawowe,
- pracownię komputerową,
- magazyn zbiorów,
- gabinet do opracowywania zbiorów.
Rozkład sal w muzeum jest dobrze przemyślany. Są miejsca na wystawy stałe i czasowe. W razie potrzeby można połączyć pomieszczenia i uzyskać dużą przestrzeń. Będzie tam też spora sala wykładowo-edukacyjna oraz pracownia rękodzieła z piecem do wypalania ceramiki - podkreśla Katarzyna Raczkowska - Miejska Radna.
Muzeum ma być obowiązkowym punktem wycieczek po Augustowie.
Idea ulokowania obiektu w tym miejscu wiąże się z wytyczeniem nowej ścieżki turystycznej, która będzie zaczynać się przy ulicy 3 Maja, gdzie powstaje Muzeum Obławy Augustowskiej. Chcielibyśmy, aby turysta po jego zwiedzeniu, przeszedł do naszego muzeum. Stąd, po obejrzeniu wystaw, trafi wprost nad Kanał Augustowski i będzie mógł go zobaczyć na żywo. W niedalekiej odległości znajduje się jedna ze śluz – mówi Wiceburmistrz Augustowa Sławomir Sieczkowski.
Z muzeum skorzysta też młodzież
Nowy budynek, to nie tylko muzeum. Mediateka będzie miejscem, w którym młodzież rozwinie skrzydła.
- Nasza młodzież potrzebuje swojego miejsca. Zadbanego, bezpiecznego i pozwalającego poznawać świat, zdobywać pasje, czy po prostu poszukiwać. W mediatece będą odbywały się zajęcia warsztatowe, młodzi będą mogli skorzystać z nowoczesnych pracowni, pomieszczeń, w których będą odbywać się konferencje, spotkania, wystawy. Młodzi mieszkańcy zgłaszają nam swoje potrzeby. Wspólne miejsce dla młodzieży jest jedną z tych, o której słyszę najczęściej – podkreśla zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.
Ile kosztować będzie muzeum, tego jeszcze nie wiemy, trzeba poczekać na rozstrzygnięcie przetargu na jego budowę. Pewne jest, że większość tej kwoty pokryje 10 mln zł z rządowego programu „Polski Ład”. Zgodnie ze wstępnymi planami, budowa muzeum może zakończyć się w 2027 roku.
na podst. UM Augustów
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?