Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powszechne Punkty Szczepień w powiatach woj. podlaskiego. Gdzie konkretnie powstaną?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wypłynęły 34 wnioski o utworzenie punktów szczepień masowych.
Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wypłynęły 34 wnioski o utworzenie punktów szczepień masowych. Wojciech Wojtkielewicz
W kwietniu do Polski ma dotrzeć łącznie 5,5 mln dawek szczepionki na koronawirusa, a w maju być może nawet 9 mln. W związku z tym, że szczepienia mają nabrać tempa, rząd chce utworzyć dodatkowe punkty szczepień. W województwie podlaskim gotowość utworzenia dodatkowych punktów szczepień masowych zgłosiły 34 podmioty.

34 wnioski o utworzenie Powszechnych Punktów Szczepień

Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 34 wnioski o utworzenie punktów szczepień masowych przeciwko COVID-19 - poinformował w czwartek (08.04.) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zostały one wysłane do analizy do Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Myślę, że decyzje gdzie punkty będą powstawać i w jakiej ilości, zapadną w przyszłym tygodniu - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Chcemy, aby w każdym powiecie powstał jeden taki masowy punkt w oparciu o jednostkę opieki zdrowotnej, która już funkcjonuje w systemie szczepień, a także jeden punkt w oparciu o nową lokalizację.

Bohdan Paszkowski przypomniał, że ideą utworzenia punktów szczepień masowych jest to, aby w jak najkrótszym czasie wyszczepić jak największą liczbę osób.

- Chcemy, aby z jednej strony te punkty, które już funkcjonują - a ich jest przecież ponad 250 na terenie naszego województwa - one mogły wykorzystywać w pełni ten potencjał, który w tej chwili mogą w zakresie szczepień realizować, a z uwagi na brak szczepionek w pełni go jeszcze nie rozwinęły. Z drugiej strony też chcemy uruchomić nowe punkty w oparciu o współpracę z samorządami - powiedział wojewoda podlaski.

Nowe punkty w Białymstoku

W samej stolicy województwa podlaskiego ma powstać kilka punktów szczepień powszechnych. Trzy zorganizuje białostocki magistrat, kolejne - samorząd województwa podlaskiego.

Miasto Białystok planuje utworzyć punkty w następujących obiektach:

  • w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych, ul. Broniewskiego 14,
  • w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A,
  • w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 24 (budynek poradni, wejście od ul. Waszyngtona).

Szczepienia w tych trzech punktach będą wykonywane przez 24 zespoły szczepienne, przez 7 dni w tygodniu. Według wstępnych szacunków będą one w stanie obsłużyć 30 tys. osób tygodniowo.

– Wszystko zależy jednak od tego, ile szczepionek będzie w rzeczywistości trafiało do tych punktów – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. – Jeśli będzie dużo osób chętnych, aby się zaszczepić i wystarczająca liczba szczepionek, będziemy starali się zwiększyć dzienną liczbę szczepień. Jesteśmy też przygotowani na to, aby otworzyć kolejne punkty jeśli będzie taka potrzeba.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny szczepi przeciwko COVID-19 już od końca grudnia 2020 r. Obecnie działa w nim aż 5 punktów szczepień.

- Zaczepiliśmy 40 tys. pacjentów - mówi prof. Jan Kochanowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. - W sytuacji, gdy prezydent Białegostoku zwrócił się do nas z pytaniem, czy możemy zorganizować punkt szczepień populacyjnych, odpowiedź była oczywista. Mieścimy się w Białymstoku, prowadzimy na jego terenie działalność. Bez żadnego problemu możemy rozszerzyć naszą zdolność do szczepienia.

Kolejne punkty szczepień powszechnych w Białymstoku chce utworzyć samorząd województwa podlaskiego.

- Bardzo dużo placówek podległych Marszałkowi Województwa zgłosiło chęć utworzenia punktów szczepień masowych. Natomiast, które konkretnie zostaną wybrane, tego jeszcze nie wiadomo - mówi Mariusz Rytel, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Szczepienia masowe ruszą 19 kwietnia

Według rządowego harmonogramu do 18 kwietnia ma trwać organizacja punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczną szczepienia. W białostockich Punktach Szczepień Masowych przygotowywane są różne możliwości rejestracji: poprzez kontakt telefoniczny, e-mail, SMS oraz zapisy osobiste w punktach. Kto będzie mógł się zapisać i w jaki sposób? Samorządy czekają na szczegółowe wytyczne ministerstwa zdrowia na ten temat.

Samorządy odpowiadają za wsparcie logistyczne i wyposażenie punktów szczepień powszechnych, natomiast zakłady działalności leczniczej – za sprawy medyczne (zamawianie szczepionek, rozliczanie z NFZ, sprawozdawczość).

Punkty drive thru, apteki i zakłady pracy

Aby zwiększyć infrastrukturę szczepienną, rząd chce utworzyć też punkty szczepienne drive-thru, a także uruchomić szczepienia w aptekach i zakładach pracy. Jak poinformowano nas w biurze wojewody podlaskiego, na razie nie powstał jeszcze wykaz podlaskich aptek oraz zakładów pracy, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w Narodowym Programie Szczepień.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa zdrowia, uruchomienie pierwszego punktu drive thru w Polsce ma nastąpić 15 kwietnia. Szczepienia w aptekach miałyby ruszyć w maju, zaś w zakładach pracy - na przełomie maja i czerwca. Przypomnijmy, że do kwalifikacji i szczepienia pacjentów uprawnieni są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna