POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020 ROZPOCZĘTY! ROLNIKU, SPISZ SIĘ PRZEZ INTERNET! TO OBOWIĄZKOWA FORMA SPISU!

Artykuł sponsorowany Urząd Statystyczny w Białymstoku
Powszechny Spis Rolny 2020 rozpoczął się 1 września br. i potrwa do 30 listopada br. Swoim zasięgiem obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. Obowiązkową formą udziału w spisie rolnym jest samospis internetowy

KTO JEST OBJĘTY SPISEM ROLNYM?

Powszechny Spis Rolny 2020 obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne zarówno osób fizycznych (tj. gospodarstwa indywidualne), jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Gospodarstwa rolne prowadzone przez osoby fizyczne obejmują:

 • gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha i więcej użytków rolnych,
 • gospodarstwa rolne o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych (w tym nieposiadające użytków rolnych) prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną (roślinną i/lub zwierzęcą) o znaczącej, określonej następującymi progami skali: 0,5 ha dla: drzew owocowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek gruntowych oraz chmielu; 0,3 ha dla szkółek sadowniczych i szkółek ozdobnych; 0,1 ha dla tytoniu; 5 sztuk dla bydła ogółem; 20 sztuk dla świń ogółem; 5 sztuk dla loch; 20 sztuk dla owiec ogółem i kóz ogółem; 100 sztuk dla drobiu ogółem; 10 sztuk dla zwierząt dzikich utrzymywanych w systemie fermowym; 20 pni dla pszczół.

Gospodarstwo rolne prowadzone przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej jest to takie gospodarstwo, którego podstawowa działalność jest zaliczana według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) do sekcji A, dział 01, grupy: 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5, 01.6, klasa 01.61 – działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną (utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska), a także niezależnie od zaklasyfikowania działalności podstawowej, gdy w gruntach użytkowanych przez jednostkę powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha lub prowadzony jest chów/hodowla zwierząt gospodarskich.
Spisowi podlegają również gospodarstwa rolne nietowarowe (tj. nieprowadzące sprzedaży wytworzonych produktów rolnych i zwierząt gospodarskich), czyli takie, które produkują wyłącznie na samozaopatrzenie gospodarstwa domowego, lub których działalność rolnicza ogranicza się tylko i wyłącznie do utrzymywania gruntów rolnych, już niewykorzystywanych do celów produkcyjnych, w dobrej kulturze rolnej.

KTO POWINIEN UDZIELIĆ ODPOWIEDZI NA PYTANIA SPISOWE?

Spis rolny realizowany jest według siedziby użytkownika, a nie właściciela. Oznacza to, że jeżeli właściciel gospodarstwa wydzierżawił je w całości innej osobie i w dniu 1 czerwca 2020 r. ta osoba była użytkownikiem tego gospodarstwa, to powinno być ono spisane przez użytkownika. Spisem nie są objęci właściciele gruntów nieprowadzący działalności rolniczej.

SAMOSPIS INTERNETOWY - OBOWIĄZKOWĄ FORMĄ SPISU

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 obowiązkową formą zbierania informacji jest samospis internetowy polegający na samodzielnym wypełnieniu interaktywnego formularza spisowego. Formularz jest dostępny od 1 września br. na stronie https://spisrolny.gov.pl/. Aplikacja jest intuicyjna, prosta i szybka w obsłudze. Na bieżąco sygnalizuje prawidłowość wprowadzanych danych. To najwygodniejsza metoda udzielenia odpowiedzi podczas PSR 2020. Pozwala na wypełnienie formularza w dogodnym dla respondenta miejscu i czasie.

JAK UWIERZYTELNIĆ SWOJE DANE DOKONUJĄC SAMOSPISU?

Aplikacja umożliwia uwierzytelnianie użytkownika gospodarstwa poprzez:

 • integrację z węzłem krajowym – uwierzytelnienie przez Profil Zaufany oraz systemy informatyczne banków,
 • PESEL i numer gospodarstwa rolnego (numer gospodarstwa rolnego został przesłany rolnikom w liście Prezesa GUS),
 • PESEL i numer producenta (numer producenta służący do uwierzytelniania w e- wniosku ARiMR),
 • Infolinię spisową – uwierzytelnienie pod numerem telefonu 22 279 99 99.

O CO ZAPYTAMY W SPISIE?
Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Nie wszystkie pytania, a nawet całe działy będą dotyczyły każdego gospodarstwa rolnego. Zależy to od zakresu prowadzonej działalności rolnej.
Poniżej przedstawiony został zakres zbieranych informacji. Zapoznanie się z nim ułatwi i skróci czas trwania spisu. Dane należy przedstawić według stanu na dzień 1 czerwca br., lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.

DANE TELEADRESOWE ORAZ INFORMACJE DOTYCZĄCE GOSPODARSTWA ROLNEGO

W pierwszej części formularza znajdują się pytania dotyczące danych teleadresowych, a także samego gospodarstwa rolnego, takie jak:

 • sprzedaż wytworzonych w tym gospodarstwie produktów rolnych,
 • zużywanie więcej niż 50% wartości wytworzonej produkcji rolnej na potrzeby własne gospodarstwa domowego,
 • udział w dochodach gospodarstwa domowego dochodów z tytułu prowadzenia działalności rolniczej, prowadzenia działalności pozarolniczej, pracy najemnej, emerytury i renty, innych niezarobkowych źródeł poza emeryturą i rentą.

UŻYTKOWANIE GRUNTÓW I POWIERZCHNIA ZASIEWÓW

W kolejnym bloku tematycznym są zawarte pytania dotyczące: powierzchni gruntów ogółem w gospodarstwie rolnym, zasiewów według gatunków uprawianych roślin i sposobu ich wykorzystania, łąk trwałych, łąk trwałych wyłączonych z produkcji, pastwisk trwałych, pastwisk trwałych nieuprawianych, przeznaczonych do wypasu, pastwisk trwałych wyłączonych z produkcji, upraw roślin przeznaczonych do przyorania, uprawianych jako plon główny, poplonów, a także plantacji o krótkiej rotacji, szkółek drzew i krzewów owocowych szkółek drzew i krzewów ozdobnych, szkółek drzew leśnych do celów handlowych oraz upraw trwałych według gatunków drzew i krzewów.

ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE

Ponadto respondent jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na pytania o pogłowie zwierząt gospodarskich (w podziale na podstawowe gatunki zwierząt) oraz o chów i hodowlę ryb (tj. o powierzchnię stawów, powierzchnię i objętość innych urządzeń do chowu lub hodowli ryb oraz o gatunki ryb).

Zapytamy także o CIĄGNIKI, MASZYNY I URZĄDZENIA ROLNICZE oraz o NAWOŻENIE i OCHRONĘ ROŚLIN tj.:

 • zużycie nawozów mineralnych i organicznych,
 • liczbę zabiegów środkami ochrony roślin,
 • korzystanie ze wsparcia wykwalifikowanych doradców przy podejmowaniu decyzji w zakresie stosowania środków ochrony roślin, a także uwzględnienie przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu środka ochrony roślin personalnego doradztwa rolniczego, systemów wspomagania decyzji w ochronie roślin, progów ekonomicznej szkodliwości, prowadzonego monitoringu organizmów szkodliwych i innych źródeł doradztwa,
 • samoocenę znajomości zasad integrowanej ochrony roślin.

BUDYNKI GOSPODARSKIE

W formularzu znajdują się również pytania dotyczące liczby, powierzchni, kubatury i pojemności budynków gospodarskich w gospodarstwie rolnym tj. obór, chlewni, kurników, silosów: zbożowych, paszowych, na kiszonki, sortowni i przechowalni, kopców ziemnych i stodół.

AKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA

W spisie są także zbierane informacje dotyczące aktywności ekonomicznej. Pytania z tego zakresu dotyczą pracujących w gospodarstwie rolnym. W przypadku gospodarstw indywidualnych są to pytania o:

 • zamieszkiwanie we wspólnym gospodarstwie domowym z użytkownikiem gospodarstwa rolnego,
 • łączenie w danym tygodniu pracy w gospodarstwie rolnym z pracą poza gospodarstwem,
 • ogólny poziom wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem,
 • nakład pracy osób pracujących w gospodarstwie rolnym (według płci) w ramach pomocy sąsiedzkiej.

W przypadku gospodarstw rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej pytania dotyczą ogólnego poziomu wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem oraz nakładów pracy osób pracujących w gospodarstwie rolnym (według płci) innych niż pracownicy najemni stali i dorywczy oraz pracownicy kontraktowi.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU BRAKU DOSTĘPU DO INTERNETU?

W przypadku braku dostępu do Internetu, wystąpienia problemów podczas samodzielnego wypełniania formularza, czy też innych ważnych okoliczności uniemożliwiających dopełnienie obowiązku spisowego możliwe jest dokonanie spisu poprzez Infolinię spisową. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99 wew. 1 i wybrać opcję 1 „Spisz się przez telefon”.
Dodatkowo w gminach udostępnione zostały stanowiska komputerowe do przekazania danych w ramach samospisu internetowego. Miejsca te zostały specjalnie oznaczone. Pracownicy gmin zapewniają także pomoc w wypełnieniu formularza spisowego.
Z respondentami, którzy nie dokonają obowiązku spisowego w drodze samopisu internetowego skontaktuje się rachmistrz w celu przeprowadzenia wywiadu telefonicznego. Tożsamość rachmistrza telefonicznego można zweryfikować dzwoniąc na Infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 wew. 1 i wybrać opcję 2 „Weryfikacja rachmistrza i informacje o Powszechnym Spisie Rolnym 2020”. W przypadku, gdy sytuacja epidemiczna będzie na to pozwalała, dane będą także zbierane przez rachmistrzów w drodze wywiadu bezpośredniego. Rachmistrz terenowy będzie wyposażony w legitymację oraz identyfikator ze zdjęciem. Jego tożsamość można potwierdzić także dzwoniąc na Infolinię spisową.

PODSTAWA PRAWNA SPISU

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728)

BEZPIECZEŃSTWO DANYCH

Dane zebrane w spisie są u nas bezpieczne! Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej na zasadach, określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.

Drodzy użytkownicy gospodarstw rolnych dokonanie samodzielnego spisania się przez Internet jest Waszym obowiązkiem. Wasze odpowiedzi są dla nas bardzo ważne. To one pozwolą na przygotowanie kompleksowej bazy danych opisujących polskie rolnictwo. Dane zebrane w spisie będą wykorzystywane do kształtowania polityki rolnej w kraju, regionie, ale też na poziomie gmin. Będą także stanowiły podstawę do kreowania Wspólnej Polityki Rolnej, bowiem spisy rolne odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Nie zwlekaj!!! Wejdź na stronę https://spisrolny.gov.pl/ i spisz się przez Internet!!!

Spiszmy się jak na rolników przystało, bo liczy się rolnictwo!

Więcej informacji na stronie: https://spisrolny.gov.pl/

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3