Pożegnanie > Zmarł Bogdan Bieluczyk

  Pożegnanie > Zmarł Bogdan Bieluczyk

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Bogdan Bieluczyk (1933-2008)

  Bogdan Bieluczyk (1933-2008)

  Bogdan Bieluczyk (1933-2008)

  Bogdan Bieluczyk (1933-2008)

  Podlaskie szachy poniosły dotkliwą stratę. 24 listopada 2008 roku, w wieku 75 lat, zmarł Bogdan Bieluczyk, wspaniały trener i wychowawca dzieci i młodzieży, wieloletni działacz szachowy, wiceprezydent IPCA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu).

  Wraz ze swoim nieżyjącym, młodszym o trzy lata bratem Tadeuszem, przez dziesiątki lat uczestniczył w wielu turniejach na terenie Polski i na arenie międzynarodowej. Reprezentował kluby białostockie: Ognisko, Jagiellonia i Start. Od 1998 roku posiadał tytuł mistrza międzynarodowego.

  Przez wiele lat Bogdan Bieluczyk startował w turniejach korespondencyjnych, walnie przyczyniając się do zdobycia przez Białystok pięciokrotnego drużynowego mistrza Polski. Za sukcesy w grze korespondencyjnej otrzymał tytuł mistrza międzynarodowego Senior ICCF. Na liście rankingowej ICCF (Międzynarodowa Federacja Szachowej Gry Korespondencyjnej) w październiku 2006 roku posiadał 2507 punktów.

  Od końca lat 70. nieprzerwanie uczestniczył w turniejach krajowych i międzynarodowych szachistów niepełnosprawnych narządów ruchu. Był najbardziej utytułowanym polskim niepełnosprawnym szachistą. Posiadał m.in. tytuł mistrza świata (Hrabyne 2000) oraz Europy (Wisła 2001). W latach 1998 i 1999 dwukrotnie zdobył złote medale na Olimpiadach IPCA. Był również srebrnym medalistą mistrzostw świata (Hrabyne 2002) i Europy (Wisła 2005). W latach 2002, 2004 i 2006 trzykrotnie wystąpił w drużynie IPCA na szachowych olimpiadach, zdobywając 5 punktów w 15 partiach.

  Bogdan Bieluczyk wychował wiele pokoleń szachistów, którzy u niego pobierali lekcje królewskiej gry.

  Msza święta w czwartek, 27.11 o godz. 12 w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Pułaskiego 94. Pogrzeb Bogdana Bieluczyka odbędzie się ok. godz. 13 na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku przy ul. Wysockiego 63 (autokar będzie podstawiony przy kościele).

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo