Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj sposoby na głębszy oddech

Ilona Stec www.gs24.pl
Fot. Radosław Brzostek
Dowiedz się czy nie cierpisz na żadne schorzenie płuc.

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w rozpoznaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) - nieuleczalnego schorzenia, które - zbyt późno zdiagnozowane - może prowadzić do trwałego uszkodzenia układu oddechowego, a nawet do śmierci.

Jeżeli choć na jedno z postawionych pytań odpowiedź jest twierdząca, należy zgłosić się do lekarza i poddać badaniu spirometrycznemu płuc. Jest to badanie, które pozwala ocenić wydolność oddechową człowieka. Przewlekłą obturacyjną chorobą płuc może być zagrożony nawet co czwarty Polak po czterdziestce.

Palenie, wdychanie pyłów, gazów

Wiąże się najczęściej z paleniem papierosów. Choć nie dotyczy tylko palaczy. Wykrywana jest również u osób narażonych na wdychanie szkodliwych pyłów i gazów. Charakterystyczne objawy - przewlekły kaszel i duszności - bywają mylone z astmą i innymi chorobami płuc, z niewydolnością serca.

Jaka jest faktyczna przyczyna tych dolegliwości, może ocenić tylko lekarz.

Im wcześniej uda się rozpoznać POChP, tym skuteczniej można ją leczyć. Choroba diagnozowana jest na podstawie wywiadu i badania lekarskiego oraz wyniku spirometrii.

Warto się przebadać

W całym kraju - w ramach programu profilaktyczno - edukacyjnego "Głęboki oddech" - prowadzona jest akcja uświadamiania ludziom zagrożeń, jakie niesie za sobą to schorzenie. Kampania informacyjna połączona jest z profilaktycznymi badaniami spirometrycznymi i konsultacjami lekarskimi.

Jeśli tylko nadarzy się okazja zrobienia sobie spirometrii, warto z niej skorzystać. Koniecznie powinny zrobić to osoby mające powyżej 40 lat, które palą lub paliły nałogowo papierosy albo były narażone na tzw. bierne palenie.

W trakcie badania mierzy się objętość powietrza przedostającego się do płuc podczas oddychania i rejestruje inne parametry.

Niszczy płuca i cały organizm

Przewlekła obturacyjna choroba płuc ma ciężki przebieg i destrukcyjnie wpływa na cały organizm. Stopniowo niszczy układ oddechowy. W ostatniej fazie choroba zupełnie uniemożliwia oddychanie. Dlaczego najczęściej chorują palacze? Ano dlatego, że dym tytoniowy trwale uszkadza pęcherzyki płucne i osłabia cały układ oddechowy. POChP prowadzi do przewlekłego zapalenia oskrzeli i do rozedmy

TEST

* Czy palisz lub paliłe(a)ś papierosy i ukończyłe(a)ś 40 lat?
* Czy kaszlesz rano, by oczyścić płuca?
* Czy odczuwasz brak tchu, gdy biegniesz do autobusu albo wchodzisz na drugie piętro?
* Czy w zimie często się przeziębiasz i kaszlesz?

Twierdzące odpowiedzi na przynajmniej dwa pytania oznaczają, że mogą to być objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Tekst pochodzi z portalu www.gs24.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna