Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj tajemnice wspaniałych fortyfikacji

him
Święto Twierdzy Boyen. Dwa dni atrakcji dla mieszkańców i turystów.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Przed Bramą Giżycką staną stoiska z rękodziełem artystycznym i przepysznymi regionalnymi wyrobami kulinarnymi. Można wziąć udział w pokazie sprzętu wojskowego i odwiedzić dioramy, czyli obozowiska grup rekonstrukcyjnych. Będzie też prawdziwa gratka dla miłośników historii - inscenizacja walk z sierpnia 1914 roku.

Twierdza Boyen to jeden z najciekawszych zabytków Giżycka. Znajduje się na zadrzewionych wzniesieniach w zachodniej części miasta. Fortyfikacja jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce.

Budowa twierdzy zaczęła się w 1843 r. i trwała do 1855 r. Fort miał blokować strategiczny przesmyk między jeziorami Niegocin i Kisajno. W 1846 r. nadano jej imię - ówczesnego pruskiego ministra wojny generała Hermana von Boyena.

W czasie I wojny światowej giżycki fort miał zatrzymać Armię Czerwoną przed wkroczeniem do Prus Wschodnich. Podczas obu światowych wojen twierdza była też punktem zbornym dla niemieckich sił zbrojnych. Fort nigdy nie był zdobyty. W 1945 r. fortyfikacje przejęło Wojsko Polskie, ale nie korzystało z nich. W latach 50-tych XX wieku na terenie twierdzy powstało kilka przedsiębiorstw spożywczych. Część budowli została zniszczona, część przebudowana. Powstały też nowe budynki, nie pasujące do charakteru zabytkowej twierdzy. Na początku lat 90-tych ub. wieku państwowe przedsiębiorstwa zlikwidowano.

Od tego czasu warownia zaczęła być atrakcją turystyczną. Dzisiaj Twierdza Boyen latem tętni życiem. W amfiteatrze odbywają się koncerty i festiwale. W twierdzy działa schronisko młodzieżowe, muzeum, klub starych motocykli i płetwonurków.

W sobotę i niedzielę władze miasta oraz Giżyckie Centrum Kultury, które od kilku lat zarządza fortem, zapraszają na Święto Twierdzy Boyen. Fortyfikacje otwarte będą od godz. 9. Można będzie zwiedzić twierdzę z przewodnikiem. Przed Bramą Giżycką odbędzie się kiermasz rozmaitości, rękodzieła i regionalnych produktów kulinarnych. Zaprezentuje się także 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz grupy rekonstrukcji historycznych.

W sobotę o godz. 17.30 rozpocznie się inscenizacja walk, jakie miały miejsce w Twierdzy Boyen w 1914 roku. Warto odwiedzić też giżycki fort po zmroku. W sobotę od godz. 21 można zwiedzać fortyfikacje z przewodnikiem przy blasku pochodni.

Szczegółowy program znajdziemy na stronie www.gizycko.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna