MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy zwycięzców VI edycji konkursu Technotalent 2019

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W tym roku do konkursu zgłoszono 130 pomysłów, a w ścisły finał osiągnęło 30. Projekty dotczyły czterech głównych kategorii: Technika, Design, Wyzwanie społeczne i Biznes oraz dwóch uczelnianych: Technotalent Politechniki Białostockiej i Technotalent Uniwersytetu Medycznego.
W tym roku do konkursu zgłoszono 130 pomysłów, a w ścisły finał osiągnęło 30. Projekty dotczyły czterech głównych kategorii: Technika, Design, Wyzwanie społeczne i Biznes oraz dwóch uczelnianych: Technotalent Politechniki Białostockiej i Technotalent Uniwersytetu Medycznego. Wojciech Wojtkielewicz
Komunikator dla osób niepełnosprawnych, inteligentny system dostarczania leków, kabina-piramida do medytacji oraz siedzisko lecznicze.To najlepsze projekty młodych podlaskich naukowców, którzy startwali w konkursie "Technotalent 2019". Pula nagród przekraczała 50 tys. zł, a najwyższa, jaką można było otrzymać, to 10 tys zł.

Finał konkursu, który od sześciu lat organizuje białostocka Fundacja Technotalenty odbył się we wtorek (10.12) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

W tym roku do konkursu zgłoszono 130 pomysłów, a ścisły finał osiągnęło 30. Projekty dotyczyły czterech głównych kategorii: Technika, Design, Wyzwanie społeczne i Biznes oraz dwóch uczelnianych: Technotalent Politechniki Białostockiej i Technotalent Uniwersytetu Medycznego. Oceniając projekty kapituła konkursu zwracała uwagę na ich dobre przygotowanie i na zaangażowanie w rozwiązywaniu różnych problemów.

* Technotalentem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Technotalentem w kategorii Technika został projekt dwóch studentek UM: Joanny Potaś i Jagody Tomaszuk. Jest to "nośnik do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej". Jak mówiły laureatki, wielu pacjentów czekają na to rozwiązanie. Jak powiedziała Joanna Potaś, dotąd nie było takiego podajnika stosowanego w leczeniu liszaja płaskiego błony śluzowej, który dostarczałby lek dokładnie w chore miejsce i zostawiał go tam na tak długo, jak zadecyduje lekarz.

* Technotalentem PB został projekt komunikatora do komunikacji alternatywnej dla osób niepełnosprawnych. Jego autor - Mateusz Sumorek, stwierdził, że na rynku jest wiele komunikatorów, ale jego jest bardziej poręczny i praktyczny. Prototyp urządzenia jest już gotowy.

* Kategorię Wyzwanie społeczne wygrała Anna Jankowska, która zaproponowała kabinę (w kształcie piramidy) umożliwiającą nawet kilkudniowy pobyt w otoczeniu natury i wyciszenie się.

* W kategorii Design - Technotalentem 2019 został (już wcześniej nagradzany) Jan Godlewski. Jego projekt to "Hex", czyli sprężynujące siedzisko, które ma korygować wady postawy podczas siedzenia.

* Kapituła nagrodziła też pracę dwóch uczniów: Jakuba Kuleszy i Marcina Falkowskiego z Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku za projekt urządzenia, które poprawia bezpieczeństwo pracowników używających drabin.

Poza nagrodami pieniężnymi jurorzy przyznali kilka wyróżnień m.in. za: projekt centrum terapii autyzmu czy telemedyczny komunikator, który ma wspomagać pielęgniarki i lekarzy opiekujących się seniorami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznaliśmy zwycięzców VI edycji konkursu Technotalent 2019 - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna