Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w trakcie kwarantanny lub izolacji? Co drugi pracownik przyznaje się do pracy w tym czasie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Sytuacja uległa wyraźnej zmianie 28 marca 2022 r., kiedy zostały zniesione izolacja i kwarantanna, obowiązujące od początku pandemii COVID-19.
Sytuacja uległa wyraźnej zmianie 28 marca 2022 r., kiedy zostały zniesione izolacja i kwarantanna, obowiązujące od początku pandemii COVID-19. pixabay
Niemal połowa przechodzących kwarantannę lub izolację pracowało w ich trakcie. Jednocześnie 26 proc. badanych pracowało ze względu na oczekiwania przełożonych. – Po dwóch latach pandemii widać, że coraz więcej osób posiada w domu odpowiednie warunki, sprzęt i narzędzia, które są niezbędne do wykonywania pracy – tłumaczy w rozmowie z nami ekspertka. Od 28 marca w Polsce zniesiono izolację domową i kwarantannę dla współdomowników, a także kwarantannę graniczną.

Podczas ostatnich dwóch lat wiele osób było zmuszonych dostosować swoje życie zawodowe do wymogów izolacji w trakcie przebiegu COVID-19 lub kwarantanny z powodu kontaktu z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Podczas obu form odosobnienia, osoby nimi objęte miały obowiązek przebywać w miejscu zamieszkania. Ten stan rzeczy wpływał na organizację pracy i zakłócał wykonywanie obowiązków w wielu firmach.

Sytuacja uległa wyraźnej zmianie 28 marca 2022 r., kiedy zostały zniesione izolacja i kwarantanna, obowiązujące od początku pandemii COVID-19. Osoby zakażone koronawirusem będą otrzymywały zwolnienia lekarskie i izolowały się samodzielnie w domu, jak w wypadku innych chorób.

Blisko połowa pracowała w trakcie kwarantanny/izolacji

Część respondentów, którzy przechodzili izolację lub kwarantannę, wykonywało w tym czasie obowiązki zawodowe z domu. Na pytanie, czy zdarzało im się wykonywać pracę zawodową podczas izolacji czy kwarantanny związanej z zakażeniem COVID-19, twierdząco odpowiedziało 48 proc. – wynika z raportu Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności”.

– Najbardziej popularną motywacją do realizacji zadań zawodowych w tym czasie, wskazaną przez 62 proc. respondentów, była odpowiedzialność za swoje obowiązki i niechęć do obciążenia nimi współpracowników. Prawie tyle samo badanych podało jako powód dobre samopoczucie, które wynikało z łagodnych objawów lub braku innych przeszkód w wykonywaniu pracy w trybie zdalnym – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.

Na trzecim miejscu wśród motywacji uplasowały się obawy przed zaległościami powstającymi w trakcie nieobecności, które wskazało 34 proc. respondentów.

– Kolejnym powodem pracy na kwarantannie wskazanym przez 26 proc. respondentów było poczucie, że przełożony oczekiwał od nich wykonywania zadań zawodowych w tym czasie – dodaje ekspertka.

Jesteśmy przygotowani do pracy zdalnej

– Po dwóch latach pandemii widać, że coraz więcej osób posiada w domu odpowiednie warunki, sprzęt i narzędzia, które są niezbędne do wykonywania pracy. Także pracodawcy coraz częściej rozumieją konieczność wyposażania pracowników w odpowiednie narzędzia – przekonuje Skwarska.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Jak dodaje, pomaga również rosnąca popularność pracy zdalnej, która w trakcie pandemii stała się powszechna w niektórych branżach. – To wszystko sprawia, że wykonywanie obowiązków zawodowych w trakcie konieczności przebywania w domu stało się łatwiejsze dla wielu pracowników i często jest ich wyborem – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca w trakcie kwarantanny lub izolacji? Co drugi pracownik przyznaje się do pracy w tym czasie - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna