MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna po pandemii. Czy pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na home office?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Mimi Thian/ Unsplash.com
Niebawem mogą wejść w życie regulacje dotyczące zasad home office. W wykazie prac legislacyjnych znalazł się projekt ustawy wprowadzającej pracę zdalną do Kodeksu Pracy. Czy pracodawca nadal będzie mógł polecić pracę zdalną? Zapytaliśmy ekspertów, jakie rozwiązanie byłoby najlepsze.

Za sprawą pandemii praca zdalna stała się tematem żywych dyskusji między przedstawicielami rządu, pracowników i pracodawców. Ustawodawcy zdali sobie sprawę z tego, że muszą dostosować obowiązujące przepisy Kodeksu pracy do nowych standardów zatrudnienia, w których home office odgrywa ważną rolę. Pojawia się pytanie, jak home office będzie wyglądało, gdy pandemia dobiegnie końca.

- W bieżącym stanie prawnym, stosownie do regulacji covidowych, skierowanie pracownika do pracy zdalnej jest możliwe na podstawie jednostronnego polecenia pracodawcy, o ile zachowane są określone warunki - pracownik musi mieć umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy oraz musi pozwalać na to sam rodzaj pracy – przypomina Adam Kraszewski, radca prawny z Kancelarii Gessel. – Docelowo jednak, po okresie epidemii, wykonywanie pracy zdalnej powinno odbywać się pod warunkiem zgody pracownika – dodaje ekspert.

Home office daje firmie szansę na oszczędności. Dzięki pracy zdalnej maleją opłaty za media w biurze, a także zmniejsza się zużycie ciepłych i zimnych napojów. Praca zdalna może również okazać się zbawieniem dla rodziców, którzy starają się łączyć obowiązki domowe z karierą zawodową. Za usankcjonowaniem home office w Kodeksie pracy opowiadają się m.in. Pracodawcy RP.

- Pracodawca oraz pracownik powinni mieć możliwość wprowadzenia pracy zdalnej w każdym czasie. Po pierwsze, należy umożliwić stosowanie pracy zdalnej z inicjatywy każdej ze stron, a także na polecenie pracodawcy. W takim wypadku nie ma sensu wprowadzać obowiązku zmiany umowy o pracę, która wiązałaby się z dodatkowymi formalnościami. Wystarczy, że pracodawca informuje pracownika o zasadach wykonywania pracy zdalnej czy też o obowiązującym regulaminie, a pracownik potwierdzi, że z taką informacją się zapoznał – wskazuje Katarzyna Siemienkiewicz,
ekspertka ds. prawa pracy.

Uzasadnione jest pytanie, czy wprowadzenie pracy zdalnej po ustaniu pandemii powinno wymagać zmiany umowy o pracę. W chwili obecnej pracodawcy są przeciwnikami takiego rozwiązania. Życzą sobie maksymalnego uproszczenia przepisów, ponieważ kluczową rolę w ich przypadku odgrywa szybkie reagowanie na zmiany.

- Polecenie pracodawcy o wprowadzeniu pracy zdalnej nie wymaga obecnie dostosowania umowy o pracę do standardu tego rodzaju pracy. Bardziej skłaniamy się do tego, by pracodawcy maksymalnie szczegółowo regulowali zasady pracy zdalnej w regulaminach i politykach, aniżeli w indywidualnych umowach. Tryb zmiany takich postanowień w przypadku wprowadzenia ich do umów o pracę będzie trudniejszy. Tymczasem z badań, jakie w ostatnim okresie przeprowadziło BCC, wynika, że w dobie pandemii pracodawcy oczekują przede wszystkim elastyczności. Lepszym rozwiązaniem są zatem regulacje na poziomie zakładowym, a nie na poziomie indywidualnych stosunków pracy. Trzeba pamiętać, że pracodawca musi mieć dziś instrumenty do szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację – podkreśla Joanna Torbé, adwokatka z Kancelarii Adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Obecne regulacje dotyczące pracy zdalnej zostały zawarte w tzw. ustawie covidovej. Home office nie występuje natomiast w obowiązującej wersji Kodeksu pracy. Dlatego pracodawcy i związki zawodowe postulują wprowadzenie pracy zdalnej do kp. Projekt zmieniający obowiązujące przepisy miał już parę wersji. Ta najnowsza trafiła ostatnio do członków Rady Dialogu Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna