Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace sezonowe - jak się sprawdzają nowe zasady zatrudniania. Rolnik ma pomocnika i masę papierkowej roboty

(koci)
Teraz pomocnicy rolników będą  zatrudniani przy zbiorze jabłek
Teraz pomocnicy rolników będą zatrudniani przy zbiorze jabłek W. Wojtkielewicz
Nowe uregulowania dotyczące pracowników sezonowych, tzw. pomocników rolnika, wiążą się z olbrzymią biurokracją – mówią podlascy producenci owoców.

Ustawa o pomocniku rolnika obowiązuje od 18 maja. Wprowadziła ona obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pracowników sezonowych, którzy będą pomagać rolnikowi przy zbiorach owoców i warzyw.

Dotychczas rolnicy najczęściej zatrudniali pracowników sezonowych na podstawie umowy o dzieło. Teraz muszą płacić za nich m.in. składki na ubezpieczeni zdrowotne i macierzyńskie . Ile to kosztuje?

– Miesięczna składka za pomocnika rolnika na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie wynosi 42 zł – informuje Elżbieta Swatowska, kierownik wydziału ubezpieczeń OR KRUS w Białymstoku

.

Dodaje, że składka ta jest należna za dni, w których pomocnik rolnika podlegał temu ubezpieczeniu. W sytuacji, gdy okres podlegania ubezpieczeniu jest krótszy niż miesiąc, wysokość składki za dany miesiąc oblicza się proporcjonalnie do liczby dni, w których pracownik podlegał ubezpieczeniu.

– Natomiast miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna i wynosi 142 zł – mówi Elżbieta Swatowska.

Pomoże, ale nie we wszystkich pracach

Rolnik jest zobowiązany zgłosić pomocnika do ubezpieczeń w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu na który zawarta została ta umowa. Musi też samodzielnie wyliczyć składki i opłacić je w terminie, bez wezwania ze strony KRUS.

Na podstawie takiej umowy pomocnik nie może wykonywać wszystkich prac w gospodarstwie. Może pomagać przy:

  • zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich – w określonym miejscu i przez określony czas;
  • usuwaniu zbędnych części roślin;
  • klasyfikowaniu lub sortowaniu zerwanych bądź zebranych roślin (chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich)
  • oraz w innych czynnościach mających na celu przygotowanie wymienionych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży, a także związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

W woj. podlaskim (dane na 25 lipca) na zatrudnienie pomocników rolnika zdecydowało się 17 rolników. Łącznie zatrudnili oni – zgłosili do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz ubezpieczenia zdrowotnego – 868 pomocników rolnika.

Przez papierologię nie ma czasu na pracę

Co rolnicy sądzą o nowych przepisach? Nie są nimi zachwyceni, narzekają na biurokrację.

– Nowe uregulowania wiążą się z olbrzymią biurokracją, trzeba to uprościć – mówi Franciszek Banel, plantator truskawek z Kumiały

.

Przy zbiorach truskawek zatrudniał on 30 osób – tzw. pomocników rolnika. Byli to obywatele Ukrainy i Białorusi. Sam nie miał kiedy zbierać truskawek, bo musiał skupić się na załatwieniu wszelkich formalności. Zupełnie zbędne wydaje mu się np. to, że należy skserować cały paszport – nawet te strony, które są puste.

– Rozumiem, że trzeba skserować strony opieczętowane, ale po co puste? – dziwi się plantator truskawek.

Dodaje, że rolnik musi też potwierdzać niekaralność swoich pracowników.

– Np. w Niemczech jest to maksymalnie uproszczone – podkreśla rolnik z Kumiały.

Nie uważa on, żeby dzięki nowym uregulowaniom było łatwiej znaleźć pracowników. Jak mówi, i tak rolnik musi zrobić to sam, urzędy pracy mu nie pomagają. On nie miał z tym większego problemu dzięki długoletnim kontaktom.

– Jeśli za granicą znają pracodawcę, wiedzą, że jest wiarygodny, nie ma on większych problemów ze znalezieniem pracowników – zauważa Banel.

Zwraca on uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół. Jeśli tzw. pomocnik rolnika zrezygnuje z pracy po jednym czy dwóch dniach, to i tak trzeba zapłacić za niego składkę. Podkreśla, że on takich przypadków nie miał, ale zna plantatorów, u których doszło do takiej sytuacji.

Pomocnik może pracować przez 180 dni w roku

Kto może być pomocnikiem rolnika? Przede wszystkim musi być to osoba pełnoletnia. Pomocnikiem może być obywatel Polski lub cudzoziemiec uprawniony do wykonywania pracy na terenie Polski czy też zwolniony na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Łączny czas świadczenia pomocy przy zbiorach na podstawie umów o pomocy przy zbiorach zawartych przez jednego pomocnika rolnika nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym. Pomocnik rolnika przed zawarciem umowy powinien złożyć oświadczenie o liczbie dni w danym roku kalendarzowym, przez jakie świadczył pomoc przy zbiorach na podstawie umów o pomocy przy zbiorach zawartych z innymi rolnikami.

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna