Pracę straci ponad sto osób

Paweł Chojnowski [email protected]
Archiwum
Udostępnij:
Program restrukturyzacji jest bezlitosny.

Przygotowany przez dyrekcję Szpitala Wojewódzkiego w Łomży program restrukturyzacji, który omawiany będzie na najbliższej sesji sejmiku województwa, przewiduje m.in. "optymalizację zatrudnienia". Chodzi oczywiście o zmniejszenie etatów: w tym roku o 25, w 2013 r. o 20, w latach 2014-16 po 15, a 2017-18 po 10. Efekty finansowe restrukturyzacji organizacyjno-kadrowej mają dać ponad 14,6 mln zł oszczędności.

Więcej szkód niż korzyści
Działania restrukturyzacyjne są konieczne - co do tego wątpliwości nie mają nawet opozycyjni radni województwa. Ubiegły rok łomżyński szpital zamknął z prawie 4-milionową stratą i potężnym długiem 37 mln zł (z czego zobowiązania wymagalne to blisko 16 mln zł). Ale kwestie zwalniania wywołują już kontrowersje.

- W mojej ocenie teraz zatrudnienie w szpitalu jest optymalne. Zwolnienie setki pracowników grozi utratą jakości opieki zdrowotnej - uważa Marek Olbryś, radny sejmiku województwa (PiS) i były wicemarszałek ds. zdrowia. - Poza tym przy kontraktowaniu usług medycznych Narodowy Fundusz Zdrowia stawia też pewne wymagania dotyczące ilości załogi. Jeśli ograniczy się zatrudnienie, to nie będzie dobrych kontraktów z NFZ - dodaje.

Dlatego radni będą uważnie przyglądać się planom restrukturyzacji podlaskich szpitali, wiele pytań i sugestii padnie też na czwartkowej Komisji Zdrowia.

Gdzie szukać oszczędności?
Restrukturyzacja zatrudnienia to zaledwie jedno z czterech działań zawartych w programie, które mają uzdrowić finanse szpitala. Pierwsze to zmiany organizacyjne, m.in. przeniesienie "zakaźniaka" z budynku przy ul. M. C. Skłodowskiej do szpitala, ale również działania zmniejszające zużycie leków i materiałów medycznych. Przewidziana jest też restrukturyzacja bazy sprzętowej (w tym zawiera się m.in. termomodernizacja budynku szpitala, zakup nowoczesnego sprzętu itp.).

Jednak największe oszczędności ma przynieść restrukturyzacja finansowa (jej efekty szacuje się w wariancie realnym na 22,7 mln zł).

Łączne efekty finansowe restrukturyzacji szpitala w latach 2011-18 wyniosą ponad 48 mln zł, przy nakładach w wysokości 41,5 mln zł.

W ocenie Departamentu Zdrowia te założenia mogą zostać osiągnięte, pod warunkiem, że zaplanowane działania zostaną zrealizowane z zachowaniem zaplanowanych terminów, rynek usług zdrowotnych nie ulegnie zmianom, a zasady kontraktowania przez NFZ nie pogorszą się. A z tym bywa różnie...

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie