Opinia
Opinia
Piotr Latała, Okręgowy Inspektorat Pracy
w Białymstoku:
- Kodeks pracy przewiduje możliwość zatrudnienia również osoby poniżej 16. roku życia. To wymaga jednak zgody nie tylko rodziców, ale i inspektora pracy. Pracownicy młodociani, a więc ci między 16. a 18. rokiem życia mogą natomiast wykonywać jedynie prace lekkie, przez 7 godzin dziennie, 35 w tygodniu. Nie powinny też pracować w porze nocnej i w ramach godzin nadliczbowych.
Praca przy zbiorze truskawek, wykładaniu towarów w sklepie lub roznoszenie ulotek. Takie oferty pracy sezonowej najczęściej czekają młodzież w biurach pośrednictwa pracy. Kto chce w czasie wakacji dorobić sobie do kieszonkowego, już powinien ustawiać się w kolejce.
- Prawdziwego oblężenia spodziewamy się po zakończeniu roku szkolnego - przyznaje Anna Ratyńska, pośrednik pracy w Młodzieżowym Biurze Pracy w Białymstoku. - W ubiegłym roku dziennie obsługiwaliśmy nawet 100 osób.
Adresatami biura są młodzi ludzie w wieku od 16 do 26 lat. Są wśród nich bezrobotni i poszukujący pracy stałej lub krótkoterminowej, młodzież ucząca się, studenci i absolwenci. W MBP może się zarejestrować każdy, kto ukończył 16 lat, na podstawie legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego.
A gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie? - W hipermarketach - odpowiada Ratyńska. - Tych ofert jest najwięcej. Zadania obejmują zarówno inwentaryzację, jak i pracę na kasie. Wciąż pojawiają się nowe.
Od 20 czerwca zapotrzebowanie na kilkunastu pracowników zgłosił też właściciel plantacji truskawek. Wiąże się to z 2-3-tygodniowych wyjazdem. Pracodawca zapewnia nocleg i wyżywienie. Niezmiennie popyt jest na ankieterów, kolporterów ulotek i hostessy. Osoby niepełnoletnie muszą jednak przedstawić pisemną zgodę rodziców. Stałe zatrudnienie znajdą z kolei przedstawiciele handlowi oraz osoby z wykształceniem zawodowym, tj. spawacze, mechanicy, tokarze i lakiernicy.
Pozostałe branże również zgłaszają zapotrzebowanie. Są to jednak oferty pojedyncze, np. fryzjer, pracownik poczty czy... posada policjanta.
- Procedury zatrudnienia są takie same jak dla wszystkich. My ze swej strony pomagamy jednak zebrać niezbędne dokumenty - zachęca Ratyńska. - Zapewniamy też legalność ofert, co dla osób młodych i ich rodziców jest bardzo ważne.
Chętni mogą również skorzystać z systemu poradnictwa zawodowego. Więcej informacji na stronie www.podlaska.ohp.pl.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?