Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zapowiadają dalsze składanie wypowiedzeń umów o pracę

Oprac. AGW
pixabay.com
- Brak natychmiastowego wzmocnienia kadrowo-finansowego Inspekcji Weterynaryjnej grozi niewprowadzeniem na czas obowiązkowych zasad bioasekuracji oraz stawia pod znakiem zapytania efektywność dalszej walki z afrykańskim pomorem świń - przestrzega Witold Katner, rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

W poniedziałek (12 marca) pytaliśmy wiceministra Ryszarda Zarudzkiego o sygnały dochodzące z Inspekcji Weterynaryjnej o problemach kadrowych. Podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa zapewniał, że problemy na bieżąco będą rozwiązywane:

W czwartek jednak trafił do nas list otwarty, jaki Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna skierowała do premiera Morawieckiego. Pracownicy IW piszą w nim o potrzebie podjęcia zdecydowanych działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej Inspekcji Weterynaryjnej.

"Do tej pory wnioski o podwyżki wysłało 3,6 tys. pracowników IW na niespełna 5,5 tys. zatrudnionych. Brak natychmiastowego wzmocnienia kadrowo-finansowego Inspekcji Weterynaryjnej grozi niewprowadzeniem na czas obowiązkowych zasad bioasekuracji oraz stawia pod znakiem zapytania efektywność dalszej walki z afrykańskim pomorem świń. Pracownicy IW zapowiadają dalsze składanie wypowiedzeń umów o pracę. Proces ten zresztą już trwa. W ciągu ostatnich dwóch lat z pracy odeszło około 600 pracowników merytorycznych. Jesteśmy na najlepszej drodze do paraliżu Inspekcji Weterynaryjnej, wskazuje Witold Katner.

Przeczytaj też: Ubój gospodarczy. Co zrobić (krok po kroku) by nie zostać ukaranym?

Lekarze weterynarii w liście do premiera piszą o tym, jak fachowej wiedzy i doświadczenia wymaga ich praca. "To codzienne przeprowadzanie szczegółowych kontroli, praca w terenie i późniejsza sprawozdawczość oraz raportowanie z przeprowadzonych działań, kształtuje pracownika kompetentnego, rzetelnego i potrafiącego reagować w sytuacjach kryzysowych, wielokrotnie kluczowych dla zapewnienia prawidłowego poziomu ochrony zdrowia publicznego oraz gospodarki kraju".

Dalej w piśmie czytamy: "Niestety, niski poziom wynagrodzeń w IW to problem nierozwiązany od dłuższego czasu. Wieloletnie zaległości w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków pracy i płacy w Inspekcji Weterynaryjnej powodują, że boryka się ona obecnie z wieloma niekorzystnymi zjawiskami. Najpoważniejszymi z nich są: zbyt duża liczba realizowanych zadań w stosunku do posiadanych zasobów kadrowych, dramatycznie niskie zarobki oraz brak możliwości zatrudnienia nowych pracowników. W związku z ograniczonymi możliwościami finansowymi, inspektoraty muszą zmieniać zadania przypisane do posiadanych etatów, aby zapewnić ciągłość i prawidłową obsługę bieżących czynności urzędowych. Zdarzają się sytuacje, że zadania nie są wykonywane z należytą starannością. Obowiązki zostają nałożone na osoby bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Decydenci natomiast wolą żyć w przekonaniu, że problemy znikną, a niekorzystne sytuacje rozwiążą się same, co w naszej opinii jest wielce zatrważające i wymagające podjęcia konkretnych, zdecydowanych działań. Konsekwencją takiej polityki są obecnie bardzo niepokojące nastroje wśród pracowników.
(...)
Sprowadzono nas do roli urzędników - "niewolników", którym nie należy się nawet podwyżka pensji o wskaźnik inflacji. W ciągu ostatnich dwóch lat z pracy odeszło ok. 600 pracowników merytorycznych czyli tych, którzy bezpośrednio wykonują zadania zgodnie z ustawą o IW. Ogłaszane nabory często nie wyłaniają odpowiednich kandydatów do pracy".

Zobacz też: Dopłaty bezpośrednie 2018 - wszystko, co warto wiedzieć

Postulaty pracowników Inspekcji Weterynaryjnej:

  • Oczekujemy wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników na poziomie 1,5 średniej krajowej z wyrównaniem od początku roku oraz możliwości dalszego wzrostu tych wynagrodzeń!
  • Oczekujemy, aby wynagrodzenie przeznaczone dla nowo utworzonych etatów było na poziomie średniej krajowej!
  • Oczekujemy przyznania nowych etatów, niezbędnych do walki z kryzysem, jakim jest ASF, zgodnie z zapotrzebowaniem wystosowanym przez poszczególnych powiatowych i wojewódzkich lekarzy weterynarii!
  • Oczekujemy systemowych rozwiązań walki z ASF, a w szczególności sprawnej i skutecznej współpracy z innymi służbami rządowymi i samorządowymi!
  • Oczekujemy stworzenia możliwości występowania o dodatkowe środki budżetowe, celem wykonania przepisów ustawy o Służbie Cywilnej (coroczny wzrost 1% wysługi lat, nagrody jubileuszowe, nagrody celowe, odprawy emerytalne).

Pełna treść listu pracowników IW przesłanego do Premiera RP w załączniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zapowiadają dalsze składanie wypowiedzeń umów o pracę - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna