Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicze Plany Kapitałowe: co to jest? Na czym polega PPK?

ak
PPK: wszystko o Pracowniczych Planach Kapitałowych
PPK: wszystko o Pracowniczych Planach Kapitałowych Canva
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowy pomysł rządu na to jak zapewnić obywatelom środki finansowe na emeryturze. Projekt ustawy został już przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu. Istotną informacją jest to, że Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) nie mają być rozwiązaniem wdrażanym zamiast obecnie obowiązujących składek, ale programem dodatkowym, pozwalającym gromadzić oszczędności na emeryturę. PPK ruszą już niebawem, bo w połowie 2019 roku: wtedy pierwsi pracownicy będą mogli oszczędzać w ramach programu Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to jest i na czym polega PPK? Wyjaśniamy!

Pracownicze Plany Kapitałowe: co to jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to system pozwalający gromadzić oszczędności, skierowany do wszystkich, którzy są zatrudnieni i płacą składki na ZUS. Co ważne, bez znaczenia jest forma zatrudnienia. PPK to program powszechny oraz dobrowolny, a jego głównym założeniem jest zwiększenie finansowego bezpieczeństwa Polaków.

Udział w PPK nie jest obowiązkowy – w każdym momencie można zrezygnować z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest jednak pewien haczyk – nie podejmujemy decyzji o tym, że chcemy przystąpić do PPK, ponieważ jesteśmy do programu przypisywani automatycznie. To zaleta dla tych, którzy chcą korzystać z PPK, ale wada dla tych, którzy nie są zainteresowani Pracowniczym Planem Kapitałowym.

Pracownicze Plany Kapitałowe są pierwszym programem oszczędnościowym skierowanym do 11,5 miliona obywateli, który ma szanse stać się prawdziwie powszechnym, dzięki wpłatom zarówno po stronie pracodawcy, pracownika jak i budżetu państwa

- tak o PPK mówiła minister finansów, Teresa Czerwińska.

PPK: wszystko o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Pracownicze Plany Kapitałowe: co to jest? Na czym polega PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe – dla kogo będą?

Program PPK ma pomóc Polakom w finansowym zabezpieczaniu się na starość. Skierowany jest zatem do ok. 11,5 mln pracujących Polaków w wieku 19-55 lat. Spośród nich ok. 2 mln pracuje w sektorze publicznym, pozostali – w prywatnym. Dlaczego w ogóle pomyślano o wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych? Z powodu braku lub niewystarczających środków, aż 75% Polaków nie odkłada pieniędzy na starość. PPK ma pomóc rodakom długoterminowo oszczędzać pieniądze na czas emerytury. Dodatkową motywacją do wprowadzenia programu są prognozy, według których wielu Polaków w przyszłości może się spodziewać zatrważająco niskich świadczeń emerytalnych. Pieniądze zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych mają pomóc im zapewnić lepsze warunki w jesieni życia.

Zasady PPK. Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Każdy, kto oszczędza pieniądze w Pracowniczym Planie Kapitałowym, będzie mógł skorzystać z nich dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn – ten sam wiek wprowadzono w ramach zasady równego traktowania w ramach dobrowolnych systemów emerytalnego zabezpieczenia pracowników).
Zaplanowano zawieranie dwóch rodzajów umów:

  • umowa o zarządzanie PPK – tę będą zawierać między sobą pracodawca oraz instytucja finansowa
  • umowa o prowadzenie PPK – tę z instytucją finansową zawrze beneficjent programu (osoba zatrudniona)

O jakich instytucjach finansowych mowa? Chodzi o:

  • fundusz inwestycyjny (zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych)
  • fundusz emerytalny (zarządzany przez PTE, pracownicze towarzystwo emerytalne lub zakład ubezpieczeń)

Pracownicze Plany Kapitałowe: składka. Ile wyniesie i kto ją wpłaca?

Do PPK składki będą wpłacać zarówno podmiot zatrudniający, jak i uczestnik programu. Ile wyniesie składka?

  • Uczestnik programu PPK: wpłata podstawowa to 2% pensji brutto
  • Pracodawca: wpłata podstawowa to 1,5% pensji brutto

To podstawowe zasady, ale wiadomo, że sytuacje są różne. Dlatego też powstały zasady dodatkowe. Najmniej zarabiające osoby będą mogły dokonywać wpłaty podstawowej do PPK niższej niż 2%. Nie będzie ona jednak mogła być mniejsza niż 0,5%. Z takiej możliwości mogą skorzystać ci, którzy uzyskują miesięczne wynagrodzenie z różnych źródeł i jest ono równe bądź niższe niż 120% minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.

Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Pracodawca uczestniczącemu w Pracowniczym Planie Kapitałowym pracownikowi musi dodawać przynajmniej 1,5% składki. Może jednak zadeklarować dodatkową wpłatę, której wysokość może wynieść do 2,5%. Oznacza to, że maksymalnie pracodawca może wpłacić na PPK składkę w wysokości 4% wynagrodzenia. Deklarację taką pracodawca składa w umowie o zarządzanie PPK.
Dodatkową wpłatą Pracowniczy Plan Kapitałowy może zasilić także pracownik. Tutaj także maksymalnie może on na swoje konto wpłacać 4% wynagrodzenia (2% wpłaty podstawowej + max. 2% wpłaty dodatkowej).

Wszystko to oznacza, że każdego miesiąca na konto PPK pracownika wpłynie od 3,5 do 8% wynagrodzenia. W przypadku osób, które zarabiają najmniej, na konto PPK wpłynie przynajmniej 2%.
Pracodawca nie będzie mógł nie wywiązywać się z dokonywania wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe. W tym zakresie będzie kontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy, a zaniedbania skończą się dla niego grzywną, która będzie mogła wynieść nawet milion złotych.

Do PPK dołoży się także państwo. Każdy może liczyć na jednorazową składkę powitalną w wysokości 250 złotych, a ponadto na koncie PPK ma lądować także roczna dopłata państwowa w wysokości 240 złotych.

Pracownicze Plany Kapitałowe – od kiedy PPK wejdzie w życie?

Zgodnie z założeniami, Pracownicze Plany Kapitałowe mają być wprowadzane etapami, a o kolejności ich tworzenia decydować będzie to, ile osób zatrudnia pracodawca. Przepisy mają wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku, ale pracodawcy dostaną pół roku na to, by przygotować się od ich wprowadzenia w życie. Harmonogram wprowadzania PPK jest następujący:

  • 1 lipca 2019 – firmy zatrudniające ponad 250 osób
  • 1 stycznia 2020 – firmy zatrudniające od 50 do 249 osób
  • 1 lipca 2020 – firmy zatrudniające od 20 do 49 osób
  • 1 stycznia 2020 – pozostali

Niemal połowa, bo aż 5,1 mln pracujących Polaków zostanie objęta programem PPK dopiero w ostatniej turze, zaś 3,3 mln Polaków trafią do programu już w lipcu przyszłego roku. W 2. etapie przystępowania firm do Pracowniczych Planów Kapitałowych, programem zostanie objętych 2 mln Polaków, a w 3. - 1,1 mln.

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYSTKO, co musisz wiedzieć o oszczędnościach PPK

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYS...

Pracownicze Plany Kapitałowe – rezygnacja. Dobrowolne oszczędzanie na emeryturę?

PPK nie będzie obowiązkowe – każdy będzie mógł zrezygnować z dokonywania wpłat na konto. Jak już jednak wspomnieliśmy, każdy zatrudniony Polak zostanie do programu zapisany automatycznie. Oznacza to zatem, że jeśli nie chcemy w ten sposób oszczędzać na emeryturę, będziemy musieli się wypisać z programu. Dokonamy tego, składając u pracodawcy pisemną deklarację. Jeśli jednak w przyszłości zmienimy zdanie, będziemy mogli powrócić do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Rezygnacja z PPK nie jest jednak taka prosta. Każdy pracownik, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, co 4 lata będzie informowany przez pracodawcę o wznowieniu dokonywania wpłat. Oznacza to, że jeśli nie zmienimy zdania, to co 4 lata będziemy musieli składać u pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
Jeśli jednak rezygnacja z PPK przestanie nam odpowiadać, w każdym momencie będziemy mogli wrócić do programu.

Pieniądze z PPK – gdzie będą inwestowane?

Nie jest tajemnicą, że pieniądze z PPK nie będą spokojnie leżały na koncie w oczekiwaniu na naszą emeryturę, ale będą inwestowane. Zajmą się tym wyspecjalizowane instytucje finansowe, które wybierze pracodawca ze związkami zawodowymi. Dla pracownika oznacza to, że niejako przy każdej zmianie pracy, jego środki będą zarządzane przez kogoś innego.
Inwestowanie będzie jednak zależało od wieku beneficjenta PPK. Innymi słowy, im bliżej będzie do naszych 60. urodzin, tym bezpieczniejsze będą decyzje związane z inwestowaniem naszych środków.

 Co wiesz o Unii Europejskiej i jej członkach? O takiej Wspólnocie nie miałeś pojęcia! [QUIZ 2018]

PKK – dziedziczenie, wypłata i inne regulacje dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych

Przedstawiając program Pracowniczych Planów Kapitałowych, poinformowano także o tym, że powstanie portal PPK, który m.in. będzie informował uczestników o wartości zgromadzonych w ramach programu środków.
Regulacji musiały podlec także inne kwestie związane z PPK: dziedziczenie, podział pieniędzy w wypadku rozwodu itp.

Jak będą wyglądały wypłaty z PPK?

Wypłaty z PPK będą możliwe dopiero po ukończeniu 60. roku życia.
Jeśli wtedy zdecydujemy o wypłacie środków, 25% otrzymamy jednorazowo, a pozostałe będą wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach
Możliwa będzie także wypłata środków w PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Będzie ono dostępne, gdy oboje z małżonków osiągną 60. rok życia
Wypłata przed 60. rokiem życia będzie możliwa, jeśli pracownik, jego małżonek lub dzieci poważnie zachorują (chodzi o trwałą niezdolność do pracy, która uprawnia do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz poważne stany chorobowe wymienione w ustawie). W takich przypadkach może zostać wypłacone do 25% środków zgromadzonych w PPK, a by je otrzymać, należy złożyć wniosek. Wypłata będzie jednorazowa bądź ratalna i nie będzie konieczności zwrotu podjętych środków.
Środki z PPK mogą także sfinansować wkład własny do kredytu np. na zakup mieszkania czy domu. Wówczas są wypłacane jednorazowo, ale obowiązkowy będzie ich zwrot w ciągu 15 lat.

Rząd przyjął projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna