Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicze Plany Kapitałowe - trzech się składa, a jeden korzysta

opr. (AM)
Wojciech Wojtkielewicz
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem.

Te trzy źródła finasowania nie oznaczają jednak trzech właścicieli zgromadzonych środków. Pieniądze na indywidualnym rachunku PPK należą wyłącznie do pracownika i może on nimi dysponować wedle swojej woli i wycofać je, kiedy uzna za stosowne. Oszczędności na koncie nie przepadają nawet gdy umrze. Są bowiem dziedziczone przez prawnych spadkobierców lub osobę wskazaną przez właściciela rachunku.

Gromadzone na rachunkach uczestników PPK środki będą lokowane w fundusze inwestycyjne, które różnicują poziom ryzyka w zależności od wieku uczestnika, czyli fundusze zdefiniowanej daty. Każdy pracownik biorący udział w programie zostanie automatycznie przypisany do funduszu w zależności od swojej daty urodzenia.
Uczestnik PPK inwestuje z jednym funduszem przez cały okres gromadzenia środków, a fundusz, w miarę zbliżania się uczestnika do 60. roku życia, musi tak dostosować politykę inwestycyjną, aby zapewniała bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy. Pracownik może na bieżąco monitorować, co dzieje się na jego koncie oraz samodzielnie lokować środki w fundusze oferowane przez instytucję finansową według swojego uznania.

W PPK warto oszczędzać na cele emerytalne, ale nie oznacza to, że pieniądze są tam zamrożone, dopóki właściciel rachunku nie osiągnie 60 lat. Pieniądze można wypłacić w każdej chwili i wydać na dowolny cel. Potem można dalej oszczędzać na tych samych zasadach. Biorąc pod uwagę, że około połowy oszczędności nie pochodzi z kieszeni pracownika, tylko od pracodawcy i państwa, to nawet oszczędzając przez rok, zyskuje on ekstra pieniądze - prawie podwajając to, co sam wpłacił.
PPK szczególnie opłacalne są dla najmniej zarabiających. Dla pracownika, którego łączne wynagrodzenie w danym miesiącu nie przekracza 120 proc. minimalnej pensji wpłata na PPK to minimum 0,5 proc. wynagrodzenia brutto.

PRZYKŁAD: Jeśli pracownik zarabia 3.120 zł brutto, czyli 120 proc. minimalnego wynagrodzenia za 2020 rok, może wpłacać do PPK 15,60 zł miesięcznie w ramach swojej składki, pracodawca dopłaci minimum 46,80 zł, a państwo - 20 zł.
W sumie więc przy potrąceniu z pensji nieco ponad 15 zł, pracownik dostanie miesięcznie na swoje konto w PPK blisko 70 zł!

Jeżeli pracownik zarabia 4.000 zł - wpłaca do PPK 80 zł i dostaje 80 zł (od firmy i od państwa). Po roku z samych wpłat pracodawcy oszczędza 720 zł, a państwo przekaże mu dopłatę roczną - 240 zł.

Rachunki PPK mają charakter prywatny, więc uczestnik może w dowolnym momencie wypłacić z nich pieniądze - także przed ukończeniem 60. roku życia. W takim przypadku otrzyma on zgromadzone przez siebie oszczędności, pomniejszone o:
* podatek od zysków kapitałowych,
* 30 proc. pieniędzy pochodzących z wpłat pracodawcy, ponieważ były one zwolnione ze składek na - ubezpieczenia społeczne,
* pieniądze pochodzące z dopłat od państwa.

Każdy pracownik będzie mógł wybrać, czy zostać w systemie PPK, czy zrezygnować z oszczędzania w nim.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Pracownicze Plany Kapitałowe - trzech się składa, a jeden korzysta - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna