Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicze Plany Kapitałowe wpisane do Konstytucji? Tego chce większość Polaków

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Konferencja prasowa Pracownicze Plany Kapitałowe w Kancelarii Premiera.
Konferencja prasowa Pracownicze Plany Kapitałowe w Kancelarii Premiera. Bartek Syta
Większość ankietowanych chce zapisania w Konstytucji bezpieczeństwa oszczędności gromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z sondażu IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

IBRiS zadał Polakom pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem dobrze byłoby zapisać w konstytucji prywatność i bezpieczeństwo oszczędności gromadzonych przez obywateli w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) i na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE)?.

„Zdecydowanie tak” za takim rozwiązaniem opowiedziało się 53 proc. badanych. Z kolei odpowiedź „raczej tak” wybrał co czwarty z ankietowanych.

Zdecydowanie przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 2 proc. pytanych, a odpowiedzi „raczej nie" udzieliło 6 proc. badanych.

Ponad połowa ankietowanych (53 proc.) słyszała o istnieniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Spośród tych osób 82 proc. potrafiło poprawnie odpowiedź na pytanie, czym są PPK.

Czym są PPK?

PPK to dobrowolny system gromadzenia oszczędności dla wszystkich zatrudnionych płacących składki na ZUS, niezależnie od formy zatrudnienia. To powszechny program społeczny zwiększający bezpieczeństwo finansowe Polaków. Jest on stosunkowo tani - niski limit kosztów (0,6proc.) oraz przyjazny pracownikom - nic nie trzeba robić, aby przystąpić do PPK.

Dla kogo?

PPK to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania. Jest on skierowany do ponad 11,5 mln Polaków pracujących zawodowo i podlegających obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnym oraz rentowym, czyli zarówno pracujących na etacie, jak i na umowie-zleceniu.

Ponieważ 3/4 Polaków nie odkłada pieniędzy na starość, podając jako powód brak wystarczających środków na ten cel lub ich brak, wprowadzenie powszechnego, długoterminowego oszczędzania jest konieczne.

Za przystąpienie pracownika do PPK będzie odpowiedzialny pracodawca. Wpłaty na rachunek PPK będą pochodziły z trzech źródeł: od pracodawcy, od pracownika i od państwa. Gromadzone pieniądze będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty, które różnicują ryzyko ze względu na wiek uczestnika PPK. Kontrolę nad programem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicze Plany Kapitałowe wpisane do Konstytucji? Tego chce większość Polaków - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna