Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujący emeryt z KRUS już nie traci świadczenia

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
Rolnicy podlegający ubezpieczeniu w KRUS już nie muszą pozbywać się gospodarstw, by otrzymać pełną kwotę emerytury. Wcześniej, rolnik, który nie przekazał ziemi, nie dostawał części uzupełniającej, która stanowiła od 85 do nawet 95 proc. świadczenia. W czerwcu do Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku wpłynęło dwa razy więcej wniosków o emeryturę niż zazwyczaj.
Rolnicy podlegający ubezpieczeniu w KRUS już nie muszą pozbywać się gospodarstw, by otrzymać pełną kwotę emerytury. Wcześniej, rolnik, który nie przekazał ziemi, nie dostawał części uzupełniającej, która stanowiła od 85 do nawet 95 proc. świadczenia. W czerwcu do Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku wpłynęło dwa razy więcej wniosków o emeryturę niż zazwyczaj. pixabay.com
Rolnicy podlegający ubezpieczeniu w KRUS już nie muszą pozbywać się gospodarstw, by otrzymać pełną kwotę emerytury. Wcześniej, rolnik, który nie przekazał ziemi, nie dostawał części uzupełniającej, która stanowiła od 85 do nawet 95 proc. świadczenia. W czerwcu do Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku wpłynęło dwa razy więcej wniosków o emeryturę niż zazwyczaj.

Zmiany te wprowadziła nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która weszła w życie 15 czerwca. Osoby, które posiadają gospodarstwa rolne i z tego tytułu pobierały zmniejszoną emeryturę, w czerwcu otrzymały wyrównanie, a w kolejnych miesiącach będą otrzymywać pełne świadczenia.

- W woj. podlaskim w czerwcu dopłaty do emerytur otrzymało 924 rolników na łączną kwotę 830 tys. zł – mówi Jacek Jarmołowicz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku. – W kolejnych miesiącach zostaną one doliczone do kwoty emerytury. Rolnicy nie muszą składać wniosków, by otrzymać te dopłaty.

Na wysokość emerytury podstawowej składają się dwie części: składkowa i uzupełniająca. Część uzupełniająca może stanowić nawet 95 proc. emerytury podstawowej (1084,58zł x 95%=1030,35zł), jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej jest mniejsza od 20. Za każdy pełny rok powyżej 20 lat przyjęty do części składkowej obniża się część uzupełniającą o 0,5 proc. emerytury podstawowej. Część uzupełniająca nie może wynosić mniej niż 85 % emerytury podstawowej (1084,58złx85%=921,89zł), a suma części składkowej i części uzupełniającej nie może być niższa od emerytury podstawowej.

Andryjanki. Tu w kole gospodyń wiejskich działają nie tylko kobiety. Jest aż trzech panów

Znacznie więcej jest rolników, którzy osiągnęli wiek emerytalny, ale nadal prowadzili swoje gospodarstwa i nie składali wniosków o emeryturę. Zmiana przepisów i możliwość otrzymania pełnej kwoty emerytury, sprawiła, że w ciągu dwóch tygodni czerwca do białostockiego OR KRUS wpłynęło 2 razy więcej wniosków niż normalnie (OR KRUS w Białymstoku spodziewa się około 2 tys. wniosków w woj. podlaskim, natomiast w całej Polsce szacunki mówią o około 31 tys. takich wniosków od rolników.).

Aż 9 tys. podlaskich rolników nie złożyło wniosków. Dobrze, że wydłużono termin

- Rolnicy bardzo długo czekali na uregulowanie tych kwestii – mówi Jacek Jarmołowicz. – Możemy, powiedzieć, że teraz nastąpiła sprawiedliwość społeczna, bo osoby ubezpieczone w ZUS mogły pracować po przejściu na emeryturę i nie miało to wpływu na wysokość pobieranego świadczenia, natomiast rolnicy takiej możliwości nie mieli.

Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, dodaje, że na zmianę przepisów czekali szczególnie ci rolnicy, którzy nie mają następców i nie chcą przekazywać ziemi w obce ręce. Wielu gospodarzy z tego względu zwlekało z przejściem na emeryturę.

- Jako Podlaska Izba Rolnicza opiniowaliśmy pozytywnie te zmiany – mówi. - Uważam, że skorzysta na nich wielu rolników.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadza jeszcze kilka zmian, z których najistotniejsza wydaje się być ta dotycząca skrócenia okresu dzierżawy gospodarstwa w przypadku osób okresowo uprawnionych do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie. Dotychczas warunkiem wypłaty renty było podpisanie umowy dzierżawy na okres co najmniej 10 lat. Teraz osoba uprawniona do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie, może zawrzeć umowę dzierżawy na taki okres, na jaki zostało przyznane jej prawo do renty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracujący emeryt z KRUS już nie traci świadczenia - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna